Bendoszka Wielka (Beskid Żywiecki) – wycieczka górska dla młodzieży – 24 września 2022 r.

W dniu 24 września 2022 odbyła się wycieczka górska. Organizatorem była Pani Anna Kózka-Filarska, a w roli przewodnika Pan Miłosz Zelek. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie SP2 Kozy, należący do Szkolnego Koła PTT „Halniaki”.
Zbiórka była o godzinie 7:20. Jak wszyscy usiedli w busie, Przewodnik przedstawił plan wycieczki, czyli zdobycie dwóch szczytów: Praszywka i Bendoszka. W drodze Pan Zelek opowiedział kilka ciekawych historii m.in. o targu staroci w Kozach, o Bramie Wilkowickiej oraz o powstaniu Węgierskiej Górki. Stanęliśmy po drodze w Węgierskiej Górce, aby zobaczyć bunkry.
O godzinie 8:10 dojechaliśmy na miejsce, skąd wyruszyliśmy na pierwszą górę Praszywkę. Podejście było trochę strome, ale wszyscy dawali radę. Co jakiś czas zatrzymywaliśmy się, aby odpocząć, zrobić zdjęcia i Pan Przewodnik w tym czasie robił chrzest nowym uczestnikom. Gdy doszliśmy na szczyt zjedliśmy co nieco, Pan Zelek pokazał nam panoramę i powiedział jakie góry nas otaczają. Następnie zeszliśmy do kotliny, w której znajdywało się pole namiotowe.
Po krótkiej przerwie zaczęliśmy wspinać się na Bendoszkę. Ta góra była odrobinę bardziej wymagająca i wyższa. Po godzinie znaleźliśmy się na jej szczycie, na którym był ładnie zdobiony wysoki krzyż. Pan Przewodnik ponownie opowiedział jakie góry nas otaczają i wyruszyliśmy do schroniska Przegibek. Po drodze odbyło się ostatnie zadanie w ramach chrztu oraz pasowanie na „Halniaki”. W schronisku spędziliśmy 45 minut jedząc, pijąc i rozmawiając, po czym ruszyliśmy w drogę do busa.
Gdy dotarliśmy na parking okazało się, że jesteśmy troszkę przed czasem, więc Przewodnik zorganizował nam quiz z wiedzy o tym czego dowiedzieliśmy się podczas wycieczki. Jak w końcu wsiedliśmy do samochodu wszyscy byliśmy tak zmęczeni, że całą drogę przejechaliśmy w ciszy. Do Kóz dotarliśmy o godzinie 16:45.
Wycieczka była bardzo udana. Najbardziej podobały mi się widoki, historie, które opowiadał Przewodnik i czas pędzony z kolegami. Pogoda bardzo nam dopisała.

Lena

W ostatnią sobotę, 24 września, wraz z Halniakami wyruszyliśmy około godziny 7.30 z Kóz w kierunku Beskidu Żywieckiego. Przejeżdżaliśmy przez Bramę Wilkowicką, czyli obniżenie między Beskidem Śląskim na zachodzie a Beskidem Małym na wschodzie oraz przez Kotlinę Żywiecką. Zanim rozpoczęliśmy wędrówkę na szlaku, zwiedziliśmy fort „Wędrowiec” znajdujący się w Węgierskiej Górce. Zabudowania te są elementem ciągu fortyfikacji z czasów II wojny światowej.
Około godziny dziewiątej wyruszyliśmy z Rycerki Górnej ostro szlakiem w kierunku pierwszego szczytu – Praszywki Wielkiej o wysokości 1044 m n.p.m. Podczas wędrówki osoby, które były pierwszy raz z Halniakami musiały wykonać jedno z pięciu zadań – ukłon na pięć różnych sposobów. Na następnym postoju – rozpoznać pięć gatunków drzew. Na szczycie mieliśmy dłuższy postój – posiłek, zdjęcia i trzecie zadanie – określenie kierunków świata. Dodatkowo wszyscy mieli za zadanie złapać p. Miłosza, naszego przewodnika, który dzielnie uciekał. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy. Pełni energii ruszyliśmy – tym razem szlak powiódł nas w dół przez Przełęcz Przysłóp Potocki, gdzie na wysokości 845 m n.p.m zatrzymaliśmy się w bazie namiotowej PTTK Gliwice. W bazie zdobyliśmy pierwszą pieczątkę wycieczki. Następnie wyruszyliśmy w kolejną wspinaczkę w kierunku Jubileuszowego Krzyża ziemi Żywieckiej, który wieńczy szczyt Bendoszki Wielkiej (1144 m n.p.m.). Było to kolejne miejsce w którym mieliśmy okazję zrobić zdjęcia do naszej fotorelacji a „nowi” zadanie – kręciołka. W związku z zimnym wiatrem na szczycie niestety byliśmy tylko na chwilę. Przy samym schronisku, na skraju lasu, nowym uczestnikom, którzy pomyślnie zaliczyli wszystkie zadania zostały nadane imiona.
Po zasłużonej przerwie w Schronisku na Przegibku przeszliśmy nowopowstałym zielonym szlakiem do Roztoki w Rycerce Górnej, gdzie podczas oczekiwania na busa przewodnik zrobił nam turniej wiedzy – „Ile zapamiętałaś/łeś?”
Po ponad godzinnej jeździe dotarliśmy do Kóz bardzo zmęczeni ale szczęśliwi i zadowoleni.
Nie mogę doczekać się kolejnej wyprawy z Halniakami.

Zuzia

Halniaki przy schronisku PTTK na Przełęczy Przegibek

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2022, SK PTT "Halniaki" przy SP2 w Kozach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.