„Beskid Wyspowy jakiego nie znamy” – prelekcja Dariusza Gacka – 26 kwietnia 2023 r.

26 kwietnia 2023 r. o godzinie 17:00 w Domu Kultury im. Jacka Lecha w Bielsku-Białej Mikuszowicach Krakowskich przy ul. Żywieckiej 302 miało miejsce kameralne, jak się okazało, spotkanie z naszym kolegą – przewodnikiem górskim, autorem przewodników, artykułów i opracowań dotyczących Beskidu Wyspowego, Dariuszem Gackiem. Zorganizowane zostało ono we współpracy z Akademickim Kołem Przewodników Górskich w Bielsku-Białej oraz Oddziałem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Bielsku-Białej.
Darek, oprócz tego że jest świetnym gawędziarzem i historykiem z wykształcenia, jest również państwowym egzaminatorem przewodnickim, zaprawionym biegaczem, ultramaratończykiem, zdobywcą kilkunastu czterotysięczników, szefem biura podróży, instruktorem przewodnickim, członkiem SKPB w Katowicach, założycielem i opiekunem bazy namiotowej SKPB Katowice na Przełęczy Głuchaczki pod Babią Górą, pasjonatem gór, a przede wszystkim Hanysem z krwi i kości, a rodem z Piekar Śląskich.
Dzisiaj zabrał nas w wirtualną podróż w magiczny, nieco pomijany, piękny i tajemniczy Beskid Wyspowy, czyli 670 km2 gór pomiędzy doliną Raby a Dunajcem i Popradem. Byliśmy na najwyższych tysięcznikach tej malowniczej krainy: Luboniu Wielkim, Ćwilinie, Szczeblu, Lubogoszczy, Śnieżnicy, Łopieniu, Modyni, Mogielicy i Jasieniu. Wędrowaliśmy po Mszanie Dolnej, Limanowej, Szczyrzycu, Dobrej, przez Przełęcz Rydza-Śmigłego, Pogórze Wiśnickie i malowniczą Kasinę Wielką. Wszystko to okraszone było pięknymi, soczystymi zdjęciami, barwnymi opowieściami i ciekawostkami z tamtych stron. Wirtualną podróż zakończyliśmy w kultowym Barze pod Cyckiem.
Dziękujemy Darkowi za tę piękną prelekcję i opowieść oraz mile spędzone popołudnie ze starym znajomym. Do zobaczenia na szlaku!

Maciej Kozik

Dariusz Gacek w trakcie prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2023. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.