„Bezpieczeństwo w górach” – prelekcja Tomaszem Jano z cyklu „Spotkania z ludźmi gór” – 24 października 2022 r.

24 października 2022 r., podczas pierwszego zebrania z cyklu „Spotkania z ludźmi gór”, w auli V LO gościliśmy ratownika GOPR, Tomasza Jano. Zaprezentował nam on funkcjonowanie pogotowia od strony technicznej oraz pokazał statystyki ilustrujące ilość i skutki interwencji. Następnie pan Tomasz ciekawie omówił zagrożenia czyhające na nas w górach, a głębiej rozważył temat lawin. Pokazał nam sprzęt używany podczas poszukiwania osoby zasypanej oraz który przyda się nam podczas tego typu sytuacji, czyli tzw. „ABC lawinowe”. W skład niego wchodzą: łopata lawinowa, sonda lawinowa i detektor lawinowy. Dzięki temu dowiedzieliśmy się w jaką pogodę unikać wycieczek oraz jak postępować w razie niebezpieczeństwa.
Na koniec uczniowie zadawali pytania, głównie na temat interwencji, a ich ciekawość została zaspokojona. Po tym spotkaniu wzrosła nasza świadomość o tym, co czeka nas w górach, a każdy uczestnik zainstalował aplikację „Ratunek”, umożliwiającą szybsze reagowanie w razie zagrożenia.

Mikołaj Kulig

w trakcie spotkania z Tomaszem Jano

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2022, SK PTT "Pionowy Świat" im. Piotra Morawskiego przy V LO w Bielsku-Białej. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.