„Bornholm” – prelelcja Anny i Piotra Homów – 28 maja 2020 r.

Z dużym zainteresowaniem obejrzałem (i wysłuchałem) dzisiaj prelekcję Ani i Piotra o ich żeglarskich wyprawach na leżącą niedaleko od naszego wybrzeża wyspę Bornholm. Położona w południowo-zachodniej części Bałtyku wyspa jest częścią Danii i jest oddalona od naszego wybrzeża ok. 100 km. Bornholm jest odwiedzany przez liczne rzesze turystów z uwagi na względnie łagodny klimat, w stosunku do położenie geograficznego, ładne plaże, bogatą szatę roślinną, urozmaiconą rzeźbę terenu, gęstą sieć ścieżek rowerowych oraz korzystne warunki do żeglowania wokół wyspy.
Podczas prelekcji obejrzeliśmy zdjęcia z dwóch rejsów na Bornholm. Jeden z przełomu maja i czerwca 2018 roku, a drugi wakacyjny z dziećmi w 2019 roku. Oprócz uwag i objaśnień Piotra o żeglarstwie, a zwłaszcza żeglowania po Bałtyku, mieliśmy też możliwość obejrzeć wiele zdjęć z samej wyspy. Mimo, że Bornholm leży tak blisko naszych wybrzeży, przez całe wieki był pod wpływem i panowaniem skandynawskich potęg, Szwecji i Danii. Architektura jest typowo skandynawska, a kominy licznych wędzarni ryb świadczą, że mieszkańcy żyli z tego, co oferuje morze. Dzisiaj podstawowym źródłem dochodu jest turystyka, co widać było na zdjęciach zrobionych podczas pobytu letniego w 2019 roku. Pokazane piękne zdjęcia, których autorem był Tomek Pikuła, zapewne mogą zachęcić wielu ze słuchaczy (widzów) do kilkudniowego wypadu na Bornholm. Już czekamy na kolejną prelekcję z pobytu na Bornholmie. Zapewne nie będzie to prelekcja górska, bo najwyższe wzniesienie na Bornholmie ma zaledwie 162 m n.p.m., ale o wyprawie rowerowej też chętnie posłuchamy.
Dziękuję Ani i Piotrowi za interesujące „wirtualne” spotkanie, które podobno było ostatnim w tym półroczu, w ramach organizowanych przez Oddział PTT w Bielsku-Białej prelekcji. Teraz pora na spotkania na szlakach i gromadzenia materiału do kolejnych prelekcji, które ruszą w okresie jesienno-zimowym, miejmy nadzieje, że już w naszym lokalu.

A.Z.
.

prelekcja online od kulis

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2020. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.