Browar Zamkowy w Cieszynie – wycieczka szkoleniowa – 15 kwietnia 2016 r.

blacha_przewodnickaW pierwszej połowie XIX wieku arcyksiążę Karol Ludwik Habsburg zlecił wiedeńskiemu architektowi Josephowi Kornhäuselowi przebudowanie swej cieszyńskiej rezydencji. Wówczas rozebrano ruiny zamku piastowskiego pozostawiając jedynie wieżę oraz romańską rotundę, stawiając na Górze Zamkowej nowy, klasycystyczny pałac z oranżerią i parkiem w stylu angielskim. Niejako przy okazji tej przebudowy, arcyksiąże postanowił zbudować własny browar w Cieszynie.
Cieszyńskie piwo szybko stało się popularne, co zachęciło arcyksięcia do budowy kolejnego, większego browaru w pobliżu Żywca, który został uruchomiony w 1856 r.
W dniu dzisiejszym członkowie Koła Przewodników przy naszym Oddziale, przewodnicy GOT PTT, a także inne zainteresowane osoby miały okazję zwiedzić Browar Zamkowy w Cieszynie. Rzadko się zdarza, by browar zachował ten sam układ i charakter oraz sposób ważenia piwa na przestrzeni wieków. Cieszyński browar pozostaje wierny swym tradycjom, a proces fermentacji w dalszym ciągu odbywa się w otwartych kadziach. Obejrzeliśmy proces produkcji złocistego trunku dowiadując się wiele także o historii browaru, a na koniec mogliśmy skosztować tutejszych wyrobów.
Warto było poświęcić piątkowe popołudnie i wybrać się z nami do Cieszyna. W wycieczce zorganizowanej przez Oddział PTT w Bielsku-Białej wzięły udział 33 osoby.
W tym miejscu raz jeszcze serdecznie dziękujemy za zaproszenie do zwiedzenia browaru. Z pewnością wrócimy tu z niejedną wycieczką.

SB
.

część grupy przed Browarem Zamkowym w Cieszynie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Koło Przewodników, kronika - 2016. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.