Cieńków (Beskid Śląski) – wycieczka górska dla seniorów – 24 października 2023 r.

W dniu 24 października 2023 r. wybraliśmy się na wycieczkę na trasie Przełęcz Salmopolska – Cieńków Wyżni (957m) – Cieńków Pośredni (865m) – Wisła.
Punktem zbiórki był dworzec PKS. Autobusem Komunikacji Beskidzkiej dojechaliśmy na Przełęcz Salmopolską, skąd po krótkiej odprawie i spisaniu listy obecności, w 26 osób, ruszyliśmy na szlak. Słoneczny, październikowy dzień zachęcał do górskich wycieczek a nasz przewodnik kol. Witold Kubik rozpoczął opowieść o Białym Krzyżu i dawnej drodze przeciwpożarowej, która była początkiem naszej trasy. Wokół nas roztaczały się przepiękne widoki ubranej w jesienne szaty przyrody. Trasa wiodła szeroką, widokową, leśną drogą. Minęliśmy oznaczone tabliczką źródło potoku Malinka. Nasi koledzy grzybiarze szukali kolejnych zdobyczy. Wkrótce byliśmy już na żółtym szlaku, który dalej nas prowadził.
W chatce na Wyśnim (Cieńków Wyśni – 952 m) zrobiliśmy pierwszy postój. Powyżej chatki znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona Henrykowi Flame, ps „Bartek”. W maju 1945 r. niedaleko znajdującej się tam gajówki Heleny Gruszki założył obóz letni. Po krótkiej lekcji historii ruszyliśmy dalej. Widoki zapierały dech w piersiach a jesienna aura nas rozpieszczała. Na pofałdowanych łąkach pasły się owce i konie. W dole widzieliśmy Jezioro Czerniańskie i Zameczek Prezydencki. Na horyzoncie pojawiła się karczma Ranczo Cieńków. Tutaj zrobiliśmy dłuższy odpoczynek. Żółty szlak pokrywał się ze szlakiem spacerowym Pętla Cieńkowska. Minęliśmy budynki Skoczni Narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle Malince. Spokojna trasa, częściowo po ażurowych, betonowych płytach wiodła w dół. Na końcu było trochę błotka ale daliśmy radę i szlak zakończyliśmy przed budynkiem Hotelu Aries&SPA. To dawny Dom Turysty PTTK „Nad Zaporą” czyli zbiornikiem retencyjnym utworzonym na Wisełce. Do ciekawostek można dodać fakt, że budynek jest z roku 1952 i pierwotnie miało się tam znajdować prewentorium dziecięce, czyli sanatorium dla dzieci i młodzieży zagrożonej gruźlicą. Ostatecznie, w 1955 roku budynek przekazano PTTK. Kolega Witold Kubik w ówczesnym Domu Turysty PTTK zdawał swój nocny egzamin przewodnicki. Przy Małej Zaporze zwanej Wiślańską Niagarą wykonaliśmy jeszcze kilka zdjęć. Minęliśmy kolejny most, gdzie wg tablicy informacyjnej zaczyna się rzeka Wisła. Dlatego, że w tym miejscu tworzą ją trzy potoki źródłowe. Czarna Wisełka i Biała Wisełka łączą się w Jeziorze Czerniańskim i tworzą Wisełkę, która następnie łączy się z potokiem Malinka.
Jeszcze tylko kołacze wiślańskie i prosto na przystanek autobusowy. Tutaj nastąpiła zmiana planów i zdecydowaliśmy, z uwagi na odjazdy autobusów, że jedziemy do Wisły. Na dworcu w Wiśle krótkie oczekiwanie na bezpośredni autobus do Bielska-Białej i na dworcu PKS w Bielsku-Białej zameldowaliśmy się po godz. 17.
Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo a w szczególności wielkie podziękowania dla kol. Witolda Kubika wspaniały dzień i opiekę przewodnicką.
Trasa wycieczki wyniosła około 15 km.

Jola Jankowska

uczestnicy wycieczki

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2023, seniorzy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.