„Co słychać?” nr 10 (394) / 2023

cs394Październikowy numer „Co słychać?” o objętości 24 stron jest w całości poświęcony jubileuszowi 150-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Numer otwierają program obchodów i słowo wstępne od prezes PTT, Jolanty Augustyńskiej.
W informacjach Zarządu Głównego znajdziemy informację o 31. tomie „Pamiętnika PTT” wraz z krótkim przypomnieniem historii naszego rocznika.
Wśród wieści z życia oddziałów dowiemy się o wydarzeniach zorgnizowanych w ramach obchodów jubileuszu. Przeczytamy zatem o II Festiwalu Górskim „U źródeł Białki”, który wpisuje się w obchody 150-lecia PTT i 30-lecia bielskiego AKPG, które są jego współorganizatorami oraz posadzeniu przez Koło PTT w Kozach ponad 150 drzew w pobliżu zielonego szlaku PTT z Kóz na Hrobaczą Łąkę. Podsumowujemy także konkurs fotograficzny „150 lat PTT – lata mijają, piękno gór trwa” okraszając go galerią zdjęć laureatów.
Z działu „Od granic do granic” dowiemy się o przejściu Oddziału Poznańskiego PTT ze Szklarskiej Poręby do Lubawki, wycieczce samochodowej członków Oddziału PTT w Opolu na odcinku z Prudnika do Cieszyna, przejściach członków Oddziału PTT w Bielsku-Białej z Przełęczy Glinne na Przełęcz Głuchaczki oraz z Baraniej Góry do Węgierskiej Górki, wycieczce Koła PTT w Murowanej Goślinie ze Świeradowa-Zdroju do Szklarskiej Poręby, wędrówce Oddziału PTT „Beskid” z Kątów do Chyrowej oraz długim odcinku z Przełęczy Glinne do Węgierskiej Górki, który pokonała młodzież ze Szkolnego Koła PTT „Pionowy Świat” im. Piotra Morawskiego przy V LO w Bielsku-Białej.
Dział „150 szczytów na 150-lecie PTT” poświęcony jest temu projektowi. Zarówno jego pomysłodawcy z Oddziału PTT w Tarnowie, jak i najmłodsi zdobywcy ze Szkolnego Kola PTT „Pionowy Świat” im. Piotra Morawskiego przy V LO w Bielsku-Białej już jakiś czas temu ukończyli zdobywanie 150 szczytów, jednak postanowili zdobyć do końca roku 300 szczytów. Dwa artykuły podsumowują zatem pewien etap ich zmagań.
W dziale „Z kart historii…” przybliżamy tym razem początki Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oraz prezentujemy sylwetkę Eugeniusza Janoty.

Życzymy przyjemnej lektury! (pobierz -> 5,20 MB)

Redakcja „Co słychać?”

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2023. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.