„Co słychać?” – nr 7-8 (283-284) / 2014

Oddajemy do Waszych rąk wakacyjny, podwójny numer „Co słychać?” o objętości 16 stron.
Okazją do bliższego zapoznania się z działalnością Oddziału PTT w Opolu jest jubileusz 25-lecia tego oddziału, o czym na pierwszej stronie pisze Barbara Morawska-Nowak. Wewnątrz numeru znajdziemy także wywiad Kingi Buras z prezesem opolskiego PTT Janem Sachinkiem oraz okolicznościowe refleksje Kazimierza Fikusa.
Tradycyjnie wiele miejsca poświęcamy działalności ZG PTT i Oddziałów.
Wśród tych pierwszych należy odnotować relacje z III posiedzenia Zarządu Głównego IX kadencji oraz Zjazdu Delegatów PTT w Kozach opracowane przez Barbarę Morawską-Nowak. Nina Mikołajczyk przybliża nam wizytę studyjną w Czechach, gdzie gościła jako przewodnicząca Komisji ds. ochrony przyrody i zabytków przy ZG PTT, a Józef Haduch opisuje XLVI Zjazd Podhalan, w którym wzięła udział delegacja PTT. Mamy też i pierwszy akcent związany z przyszłorocznym Rokiem Kazimierza Przerwy-Tetmajera – z naszej inicjatywy NBP w planie emisyjnym na rok 2015 znalazły się dwie monety poświęcone temu wybitnemu poecie.
Wśród wieści z Oddziałów dzięki relacjom Szymona Barona możemy poczytać o zakończeniu akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2014” oraz montażu tabliczek kierunkowych na obu końcach Małego Szlaku Beskidzkiego. Znajdziemy też notkę Michała Myśliwca o nowym Sądzie Koleżeńskim w Krakowie oraz relację Marcina Kolonko z wyjazdu w Małą Fatrę. Warta odnotowania jest także relacja Barbary Morawskiej-Nowak z XXII spotkania taterników-seniorów w Morskim Oku, w którym co roku bierze udział wielu członków naszego Towarzystwa.
W numerze poczytamy także o nowych książkach, których autorami są członkowie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Artysta fotografik Jarek Majcher (O/Opole) w swoim nowym albumie pt. „Tatry – Śladami pierwszych turystów i fotografów” przybliża historię fotografii tatrzańskiej na przestrzeni 150 lat, natomiast Bartłomiej Grzegorz Sala, historyk i etnolog (O/Kraków), który na nowo opracował polskie legendy związane ze smokami (niektóre z nich związane są z górami) zachęca do lektury swojej książki pt. „Księga smoków polskich”. Za zgodą Wydawnictwa Bosz publikujemy legendę o „Królu Wężów i Perłowiczu” .
Numer uzupełnia artykuł Józefa Haducha o bieszczadzkiej Pani z Zagórza oraz zachęta do dokonywania przedpłat na 22. tom „Pamiętnika PTT”.

Życzymy przyjemnej lektury! (pobierz -> 1,14 MB)

Ten wpis został opublikowany w kategorii "Co słychać?". Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.