„Dolomity i Monte Rosa” – prelekcja Roberta Słonki – 7 listopada 2016 r.

stowarzyszenie_akademia_seniora_logoW poniedziałek, 07 listopada 2016 r. Stowarzyszenie Akademii Seniora w Bielsku-Białej gościło po raz drugi – przewodnika górskiego, pilota wycieczek, uczestnika wypraw górskich – Roberta Słonkę.
Dwa lata temu Robert Słonka opowiedział nam o „zaginionych wioskach”, tj. Zadzielu i Starym Żywcu – miejscowościach na terenach których znajduje się obecnie Jezioro Żywieckie. A teraz wprowadził nas w tematykę górską, gdzie wraz z trzema uczestnikami wyprawy był w Dolomitach (wrzesień 2014 r.) i masywie Monte Rosa (sierpień 2015 r.).
Dolomity to pasmo górskiego w północno-wschodniej części Włoch. W samym ich sercu wznoszą się symboliczne skaliste Trzy Kominy (Tri Cime di Lavaredo). Celem wyprawy było wejście via ferattą na szczyt Monte Paterno (2744 m n.p.m.)
Natomiast Monte Rosa to olbrzymi masyw w Alpach Zachodnich z licznymi czterotysięcznikami. Na dwóch z nich, tj. Piramidzie Vincenta (4215 m n.p.m.) i Balmenhorn (4167 m n.p.m.) był nasz dzisiejszy prelegent.
Mogliśmy na poniedziałkowym spotkaniu zobaczyć nie tylko bogato ilustrowane zdjęcia, ale także wysłuchać ciekawej i starannie przygotowanej prelekcji nawiązującej, m.in. do historii z I wojny światowej i walk między siłami austriackimi i włoskimi w rejonie Dolomitów. Były też stare widokówki, obrazy gór i schronisk znajdujących się w tych rejonach.
Słuchacze Akademii Seniora mają nadzieję że Robert Słonka przygotuje dla nas jeszcze niejedną ciekawą prelekcję.

A.Sz.
.

Robert Słonka na początku prelekcji

Robert Słonka na początku prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2016, seniorzy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.