„Dolomity – wspinaczka z historią w tle” – prelekcja Roberta Słonka – 7 maja 2024 r.

W klubie Osiedlowym “Karpatek” 7 maja gościliśmy Roberta Słonkę, członka PTT i przewodnika górskiego. Robert opowiedział i przedstawił nam piękne zdjęcia z 4 wypraw w różne rejony Dolomitów.
Na wstępie zapoznał nas z położeniem geograficznym Dolomitów – to włoska część Alp wschodnich, oraz z ich nazwą, pochodzącą od nazwiska francuskiego geologa Dolomieu. Dolomity to obszar na którym z pokrytych lasami, łąkami wzniesień wyrasta olbrzymia liczba wielkich i mniejszych skał, grani, turni, a także kilkusetmetrowych pionowych ścian skalnych. Na ich tle pięknie prezentowały się schroniska.
Latem można w Dolomitach wędrować, ale także wspinać się po żelaznych perciach (via ferratach), po których to wspinał się nasz prelegent i jego przyjaciele. Najwyższym szczytem Dolomitów jest Marmolada 3343 m n.p.m., a ich symbolem Tre Cime di Lavaredo (Trzy wieże). Na zdjęciach Roberta mogliśmy zobaczyć i zachwycać się niepowtarzalnym pięknem Dolomitów.
W 2009 r. część podobszarów Dolomitów zostało wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO.
Robert opowiedział nam też o krwawych walkach w Dolomitach w czasie I wojny światowej między armią austro-węgierską a Królestwem Włoch. W obu armiach zginęło 150-180 tysięcy ludzi w tym ok. 60 tys. w lawinach. Wielu Polaków, m.in. z Żywiecczyzny brało udział w tych walkach.
Pozostałości po wojnie, tj. tunele wydrążone w skałach, bunkry i kamienne okopy mogliśmy zobaczyć na fotografiach.
Dziękujemy Robertowi l za prelekcję i mamy nadzieję na następne.

Alina Sz.

Robert Słonka na chwilę przed rozpoczęciem prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2024. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.