„Etiopia – od skalnych kościołów Lalibeli do plemion Mursi” – prelekcja Beaty Gluzy – 12 marca 2017 r. (GOK Buczkowice)

12 marca w siedzibie GOK odbyło się spotkanie z podróżnikiem pt. „Etiopia – od skalnych kościołów Lalibeli do plemion Mursi”. Prelegentką była mieszkanka Buczkowic Beata Glauza – znana z wcześniejszych spotkań, bowiem już po raz czwarty gościła w naszym GOK. Wcześniej opowiadała o Japonii, Tajlandii, a także o wyprawie do Indii.
Podróżniczka w Etiopii była na przełomie 2015/2016 roku wraz z 6-osobową grupą podróżników. Pani Beata tym razem z decyzją o podróży zwlekała, trwała ona kilka tygodni, bowiem zastanawiała się, co ciekawego można przeżyć i zobaczyć w jednym z najbiedniejszych krajów świata… Na miejscu okazało się jednak, że z każdym dniem coraz bardziej zachwycała się wielowiekową kulturą, wspaniałą historią i różnorodnymi krajobrazami. Jednak największe wrażenie sprawili na niej ludzie, ich wiara, duma i niezależność.
Podczas prelekcji mogliśmy się dowiedzieć o północnej części Etiopii bogatej w kościoły i monstyry, których ściany i sufity pokryte są malowidłami przedstawiającymi sceny biblijne. Najbardziej atrakcyjną miejscowością w tej części kraju jest Lalibela z wykutymi w litej skale świątyniami, do których codziennie przybywają liczni pielgrzymi.
Pani Beata opowiedziała także o trzech plemionach zamieszkujących Dolinę Omo: Mursi, Dorse i Hamerach. Prelegentka pokazała zdjęcia ilustrujące ich zwyczaje, tradycje i warunki życia.
Dzięki prelegentce mogliśmy zobaczyć także przepiękne krajobrazy i usłyszeć o tradycjach, legendach, a także o stereotypach i kłamstwach dotyczących kraju.
To wszystko udowodniło uczestnikom prelekcji, że warto pojechać do Etiopii, a że to niełatwa sprawa, wszyscy z obecnych przekonali się, że dobrą decyzją było wyjście z domu i przyjście w niedzielne popołudnie do GOK.

E.J-P.
.

20170312_prelekcja

w trakcie prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2017. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.