„Fatima – portugalskie centrum pielgrzymkowe” – prelekcja Wacława Morawskiego – 5 kwietnia 2016 r.

W dniu 5 kwietnia 2016 r. w naszym bielskim lokalu PTT odbyła się kolejna prelekcja, którą przygotował Wacław Morawski. Prezentacja zatytułowana „Fatima – portugalskie centrum pielgrzymkowe” przybliżyła nam jedno z najciekawszych miejsc dokąd podążają wierni z całego świata. Jak zwykle w przypadku prelekcji Wacława, mogliśmy wysłuchać ciekawej opowieści o odwiedzanych miejscach, obejrzeć zdjęcia prezentujące zarówno cenne zabytki i uczestników wycieczki, oraz obejrzeć świetnie zmontowane filmy.
Fatima jest niewielkim miasteczkiem leżącym w centralnej Portugalii, w dystrykcie Santarem, słynącym z cudownych wydarzeń, które miały miejsce w 1917 roku. Wtedy właśnie troje dzieci-pasterzy o imionach Francisco, Jacinta i Lucia doznały objawienia Matki Boskiej, która przekazała im trzy tajemnice fatimskie. Dotyczyły one wizji piekła, nadchodzących wydarzeń wojennych, oraz zamachu na „białego kapłana”. Kościół uznał wizje za cud w 1930 roku, ogłosił kult Matki Boskiej Fatimskiej, a miasteczko stało się miejscem, gdzie masowo podążali pielgrzymi. Wybudowano Kaplicę Objawień oraz Kościół Matki Bożej Różańcowej, która w 1972 roku została podniesiona do rangi bazyliki mniejszej. W 1982 roku Fatimę odwiedził papież Jan Paweł II i była to pielgrzymka dziękczynna za uratowanie życia w zamachu na Placu Św. Piotra. Przy wejściu do sanktuarium w latach 90-tych wmurowano fragment Muru Berlińskiego, który przywiózł portugalski emigrant Virgílio Casimiro Ferreira.
Prelekcja miała wymiar bardzo duchowy, bowiem oprócz zapoznania się z sakralną historią Fatimy, mogliśmy obejrzeć fragmenty uroczystości kościelnych jakie odbywają się sanktuarium. Czekamy na kolejne podróże Wacława i kolejne ciekawe multimedialne relacje.

R.S.
.

na początku prelekcji

stopka_gkk

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2016. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.