Girowa (Beskid Śląski, Czechy) – wycieczka górska dla seniorów – 5 lipca 2023 r.

W środę, 5 lipca 2023 r. Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział w Bielsku-Białej wraz ze Stowarzyszeniem Akademia Seniora w Bielsku-Białej zorganizował wycieczkę dla seniorów (i nie tylko), na Girową w Beskidzie Śląskim. Byliśmy w tym dniu w trzech krajach: w Polsce, Słowacji i w Republice Czeskiej.
Rano grupa spotkała się na dworcu PKP w Bielsku-Białej i pociągiem pojechała do Zwardonia. W Zwardoniu przesiedliśmy się do pociągu słowackich linii kolejowych relacji Zwardoń – Czadca (Čadca) i pojechaliśmy do miejscowości Czerne (Čierne) koło Czadcy. Następnie szlakiem zielonym i żółtym dotarliśmy do miejscowości Herczawa, niezauważalnie przekraczając granicę słowacko-czeską. Tego dnia było tam święto kościelne i państwowe, a w Kościele pw. św. Cyryla i Metodego odbywał się odpust. Proboszczem był tam ksiądz Józef Hanzlik pochodzący z Opawy, który wcześniej był w Jaworzu. Ksiądz ten w roku 1936 wybudował kościół filialny w Herczawie oraz kościoły św. Anny na Kozubowej i w Bukowcu. Nasz przewodnik Witek Kubik zarządził przerwę na zwiedzanie kościoła, uczestnictwo we mszy św. po polsku albo skosztowanie odpustowych specjałów. Podczas wędrówki do tej miejscowości mieliśmy okazję zobaczyć Most Valy, którego wysokość wynosi 84 m od dna doliny. Jest to najwyższy most na Słowacji i w Europie Środkowej. Po przerwie, w dalszym ciągu szlakiem żółtym, dotarliśmy do Jaworzynki-Łupienie na wysokości 650 m n.p.m., a następnie do Dilku, gdzie szlak żółty łączy się z zielonym. Poruszając się za tym oznakowaniem dotarliśmy na Komorowski Groń (733 m n.p.m.), skąd szlakiem czerwonym doszliśmy na Girową (840 m n.p.m.). Tam zrobiliśmy krótką przerwę na odpoczynek. Stamtąd za szlakiem czerwono-zielonym doszliśmy na Stipankę (733 m n.p.m.), a potem szlakiem czerwonym do Chaty Studeničné, gdzie uraczyliśmy się pysznymi haluszkami z bryndzą i czeskim piwem.
Po posileniu się i odpoczynku ruszyliśmy w drogę powrotną, szlakiem czerwonym, na pociąg, do miejscowości Mosty koło Jabłonkowa. Tam na ścianie dworca kolejowego umieszczona jest tablica upamiętniająca zdarzenia z okresu II Wojny Światowej, gdyż w tym miejscu w nocy z 25 na 26 sierpnia 1939 roku żołnierze Wojska Polskiego z 4. Pułku Strzelców Podhalańskich oraz Funkcjonariusze Straży Granicznej stoczyli bój z niemieckim nazistowskim Oddziałem Dywersyjnym w obronie tunelu i stacji kolejowej na Przełęczy Jabłonkowskiej. Była to pierwsza zbrojna potyczka z Wehrmachtem podczas kampanii wrześniowej. Pociągiem ČD (České dráhy) dotarliśmy do czeskiego Cieszyna, skąd szybkim marszem dotarliśmy na dworzec PKS do polskiego Cieszyna. Dzięki szybkiemu tempu zdążyliśmy  na  bus i tym samym przed deszczem wyruszyliśmy do Bielska-Białej.
Pogoda dopisała podczas całej wycieczki, a niewielki deszcz zastaliśmy dopiero w Bielsku-Białej. Wycieczka była bardzo udana, a integracja seniorów z młodszym pokoleniem wspaniała. Dziękujemy naszemu przewodnikowi Witkowi Kubikowi i Polskiemu Towarzystwu tatrzańskiemu Oddział w Bielsku-Białej oraz Stowarzyszeniu Akademii Seniora za organizację i doping do wyruszenia na szlak górski.

Halina Gawior

grupa seniorów i nie tylko pod Chatą Górską Girowa

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2023, seniorzy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.