„Góry Korsyki” – prelekcja Andrzeja Ziółko – 4 lutego 2014 r.

Spotkaliśmy się dzisiaj w lokalu PTT, aby zobaczyć piątą w tym roku prelekcję. Tematem przewodnim wystąpienia Andrzeja Ziółko były góry Korsyki. Wyjazd został zorganizowany przez Biuro Podróży z Żywca i brało w nim udział ponad 40 osób. Zdjęcia z wyjazdu na Korsykę zostały wykonane w październiku 2013 roku (02-12.10.2013).
Andrzej pokazał nam swoje zdjęcia i filmiki z trekkingów po kilku ciekawych rejonach górskich leżących na szlakach turystycznych o wyjątkowym pięknie i światowej sławie. Zobaczyliśmy odcinki szlaku Tra Mare e Monti, wejście wśród maki (gęste, przeważnie kolczaste zarośla, wydzielające bardzo intensywne zapachy) na szczyt Capu di Curzu. Widok ze szczytu uchodzi za jedną z piękniejszych panoram nadmorskich w Europie. Wejście na szczyt Capo d’Orto (1294 m n.p.m), na który wchodzi się z poziomu morza, a więc przewyższenie jest dość duże. Okolice szczytu (Calanche di Piana) są wpisane na listę UNESCO z uwagi na przedziwną rzeźbę czerwonych (może rudych!) skał granitowych, zwanych na Korsyce „Tafoni”. Kształty te powstały w wyniku erozyjnego działania wiatru i wody. Przejazd przepięknym odcinkiem szlaku Mare a Mare Nord zobaczyliśmy na kilkuminutowym filmie nakręconym z siedzenia obok kierowcy autokaru. Byliśmy pełni podziwu dla kierowcy, który płynnie prowadził duży pojazd wąską drogą nad przepastnymi urwiskami.
Korsyka jest krajem bardzo górzystym. Ponad 20 szczytów przekracza wysokość 2000 m n.p.m.. Głównym punktem prelekcji były slajdy z przejścia szlakiem GR20 ze schroniska Assu Stagnu (Haut-Asco) na najwyższy szczyt Korsyki, Monte Cinto (2706 m n.p.m). Szkoda, że pogoda nie dopisała i najpiękniejsze widoki zakryła mgła i chmury.
Zobaczyliśmy piękne góry, inne od naszych. Odbyliśmy wirtualną wycieczkę po szlakach, które są prawdziwym wyzwaniem dla turystów z całej Europy. Dziękujemy dzisiejszemu prelegentowi oraz wszystkim, którzy przybyli i już dziś zapraszamy na kolejną prelekcję 🙂

KT
.

Andrzej Ziółko w trakcie prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2014. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.