„Indie wczoraj i dziś” – prelekcja Bogusława Rozieckiego – 14 listopada 2023 r.

W dniu 14 listopada 2023 r. w osiedlowym klubie „Karpatek” odbyła się kolejna prelekcja podróżnicza. Tym razem Bogdan Roziecki zapoznał nas z fascynującym krajem jakim są Indie. Ponieważ temat był bardzo obszerny prelegent postanowił go podzielić na dwa spotkania.
Republika Indii to największe państwo świata pod względem ludności. W roku 2023 liczyło ono ponad 1,4 miliarda mieszkańców. Niepodległość od Wielkiej Brytanii uzyskało w roku 1947.Kraj reprezentuje wysoki poziom w dziedzinie nauki, zwłaszcza astronomii i matematyki. To Hindusi w V wieku wprowadzili cyfrę „O” co umożliwiło wprowadzenie systemu dziesiętnego. Arabowie w VII w. przejęli od nich ten sposób liczenia, który w Europie stał się znany dopiero ok. XIII wieku – jako cyfry arabskie.
Jest to kraj wielowyznaniowy, cechujący się dużą tolerancją religijną. Jest tu ponad 1000 odłamów hinduizmu / ok. 2000 bogów i bóstw/. Są nawet wspólne świątynie – hindu-islam-chrześcijańskie, np. BirlaMandir w Jaipurze.
Następnie prelegent ciekawie przedstawił historię indyjskiego mauzoleum TadźMahal , które zostało wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony MumtazMahal. W roku 2007 obiekt ten został ogłoszony jednym z siedmiu cudów świata.
Ostatnim elementem prelekcji było pokazanie zabytków tzw. „Złotego trójkąta” czyli miast Delhi, Agry i Jaipur. W Delhi warto zwiedzić : Czerwony Fort, kompleks QutubMinar z najwyższą kamienną wieżą w Indiach a także zobaczyć żelazny słup, który nie zardzewiał od ponad 1600 lat. Z kolei w Agrze czeka nas zwiedzanie potężnego Czerwonego Fortu, z którego przez parę stuleci mongolscy cesarze władali swoim imperium, wymieniona już świątynia TadźMahal oraz wymarłe miasto FatehpurSikri, które opuszczono po kilkunastu latach zasiedlenia i dziś wygląda tak jak je pozostawiono 300 lat temu. W Jaipur zaś zwiedzamy kolejny fort- bajeczny fort Amber a także HawaMahal – Pałac Wiatrów, którego koronkowa fasada z czerwonego piaskowca jest wizytówką miasta.
Na koniec prelegent zapowiedział kolejną swą opowieść o Indiach, która będzie miała miejsce po Nowym Roku.

Teresa Kubik

w trakcie prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2023. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.