Jesioniki (Czechy) – wycieczka górsko-krajoznawcza z TJ Slavoj Český Těšín – 5-6 września 2015 r.

W dniach 5-6 września 2015 r. Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z Bielska-Białej uczestniczył w wycieczce krajoznawczo-przyrodniczej organizowanej przez oddział turystyki TJ Slavoj z Czeskiego Cieszyna.
Początek miał miejsce o godzinie 6:00 na terenie Dworca Autobusowego za granicą na rzece Olzie. Pierwszym punktem programu był godzinny postój przy początku ścieżki dydaktycznej w ośrodku Kouty nad Desnou. O godzinie 10:00 udaliśmy się na planowe zwiedzanie Elektrowni Szczytowo-Pompowej. Na początku był wykład z prezentacją multimedialną, po którym nastąpiło zwiedzanie podziemnych pomieszczeń znajdujących się na głębokości 30 m pod powierzchnią ziemi. Po wstępnej części oglądaliśmy dolną zaporę przez szyby autokaru oraz górny akwen (zbiornik) spacerując dookoła wyznaczonym deptakiem. W następnej kolejności udaliśmy się do miejscowości Velke Losiny, aby zwiedzić Muzeum Papieru i Zamek. Nie zabrakło spotkania z technologią produkcji pierwszych pergaminów, historią inkwizycji oraz rodów arystokratycznych. Po tych akcentach udaliśmy się na miejsce zakwaterowania w dwóch domkach kempingowych. W wycieczce brało udział 7 osób z PTT Bielsko-Biała.
Po kolacji spędzonej w sympatycznym towarzystwie, noclegu, kąpieli i śniadaniu, kolejną częścią programu było wyjście na górę Pradziad (Praded). Żółtym szlakiem przez Górską Chatę Barborkę udaliśmy się w stronę szczytu, który przywitał nas niską podstawą chmur, chłodem i wiatrem, a w schronisku odpoczynkiem spełniającym potrzeby przybyłych gości. Zejście nie spowodowało zmiany pogody, więc Owčary (na których czekał autobus powrotny) pozwoliły skłonić głowę pod dachem, zaoferowały posiłek oraz chwilę wyczekiwania na odjazd w wieczorną drogę powrotną do domu.

(m)
.

uczestnicy wycieczki na dziedzińcu zamku Velké Losiny

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2015. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.