„Londyn” – prelekcja Jana Nogasia – 28 października 2014 r.

Dzisiejsza prelekcja Jana Nogasia o Londynie zapowiadała się interesująco zarówno dla tych, którzy już tam kiedyś byli i chcieli sobie obraz tego niezwykłego miasta nad Tamizą odświeżyć, jak i dla tych, którzy tam jeszcze nigdy nie byli. W kolejny wtorkowy wieczór salka Oddziału PTT w Bielsku-Białej szczelnie wypełniona była w większości wiernymi uczestnikami cotygodniowych, przeróżnych prelekcji.
Wydawało nam się, że o tym wielkim mieście świata i trzecim, największym mieście Europy (przed nim tylko Paryż i Moskwa), liczącym ok. 8 mln mieszkańców, nasz prelegent Jan Nogaś będzie opowiadał przez kilka godzin prezentując jednocześnie setki zdjęć. Nie, nie, nic takiego się nie stało!
Dzisiaj bowiem podczas prelekcji pozwolił nam „tylko” spojrzeć w skrócie na Londyn oczami zwykłego turysty, który po raz pierwszy w życiu przyjechał „na wyspy” do stolicy Wielkiej Brytanii. Właśnie ten indywidualny turysta wie, a może i nie wie, co ma ze sobą zrobić i po prostu od czego zacząć, aby się tam nie zagubić. To „turystyczne spojrzenie” na Londyn w formie jakby poradnika zajęło mu około półtorej godziny, czyli dla nas widzów i słuchaczy tak w sam raz.
Temat prelekcji zaprezentowany był bardzo ciekawie. Obejrzeliśmy zdjęcia wykonane podczas dwóch wyjazdów do Londynu, tj. w 2012 i 2013 roku. Ta prelekcja miała w sobie też wątek praktycznego szkolenia, bo dowiedzieliśmy się o tym, jak i czym podróżować po Londynie (już wiemy, że najlepiej metrem), jak się w ogóle tam poruszać (bo to podstawa każdego wyjazdu), jak dotrzeć do centrum stolicy z pałacem Buckingham, który jest od 1837 r. oficjalną, stałą rezydencją brytyjskich monarchów (aktualnie zamieszkuje tu królowa Elżbieta II). Wreszcie kiedy i jak najlepiej zobaczyć jedyne w swoim rodzaju widowisko, czyli słynną na całym świecie ceremonię zmiany warty przed pałacem królewskim. Dowiedzieliśmy się też o tym, jak wygląda centrum najważniejszych budowli, w których zarządza się państwem i kościołem itd. Więcej uwagi prelegent poświęcił Parlamentowi oraz Opactwu Westminsterskiemu, gdzie w Kolegiacie św. Piotra w Westminsterze odbywają się koronacje królów Anglii (dotychczas odbyło się 58 koronacji, ostatnia w 1953 roku), a także pogrzeby..
Prelekcja zakończyła się pod wieżą zegarową Big Ben, którą 12 września 2012 roku oficjalnie nazwano Elizabeth Tower w celu uhonorowania 60-letniego panowania królowej Elżbiety II. Wieża ma wysokość 96,3 m, a słynny zegar, czterostronny ma średnicę 7 metrów. W tym miejscu Jan Nogaś podał nam wiele innych szczegółów dotyczących tego zegara i samej wieży, ważnych i może mniej ważnych, ale za to niezwykle ciekawych tak, że razem wzięte dawały wyobrażenie, jakbyśmy właśnie teraz tam, pod wieżą byli, spoglądali na wskazówki zegara, i jeszcze nawet w wyobraźni słuchali dźwięków jego słynnych dzwonów (kurantów).
Miasto pełne zabytków, muzeów, galerii, pomników itd. przyciąga rocznie kilkanaście milionów turystów. O wszystkich jego tak licznych atrakcjach nie sposób było więc opowiedzieć podczas tej jednej prelekcji. Ciąg dalszy pewnie nastąpi, bo dzisiaj Jan Nogaś obiecał nam kolejne prelekcje z tematu londyńskiego. Z przyjemnością przyjdziemy, obejrzymy zdjęcia i posłuchamy, bo warto znaleźć trochę czasu, aby wziąć udział w takiej właśnie wirtualnej wycieczce po Londynie, i to za darmo, gratis!
Na koniec jeszcze jedna mała uwaga. Dzisiaj, podczas prelekcji odczuwało się wyraźnie, jakbyśmy zwiedzali Londyn nie sami, indywidualnie, ale z przewodnikiem i to prawdziwym przewodnikiem, choć nie londyńskim, ale naszym beskidzkim i tatrzańskim. Pięknie dziękujemy!

CS
.

Jan Nogaś w trakcie prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2014. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.