Markowe Szczawiny (Beskid Żywiecki) – polsko-słowackie spotkanie turystyczne PTT O/Bielsko-Biała, KTW PTTK O/Bielsko-Biała i KST Žilina – 4-5 lutego 2023 r.

W dniach 4-5 lutego 2023 roku w masywie Babiej Góry wędrowali członkowie Klubu Słoveskich Turistov (o/Żylina), Klubu Turystyki Wysokogórskiej (o/PTTK Bielsko-Biała) i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (o/Bielsko-Biała). Było to już dziewiąte zimowe spotkanie turystów z Polski i ze Słowacji z bazą w schronisku PTTK na Markowych Szczawinach.
Początek lutego w górach to okres ekstremalnych zjawisk pogodowych, czyli dużych opadów śniegu, silnego wiatru i mgieł. Z tego powodu Tatry zostały zamknięte w całości (lawinowa czwórka), a na Babiej Górze ogłoszono trzeci stopień lawinowy, czego chyba nie pamiętają nawet najstarsi górale z Zawoi. Z tego powodu jedynym bezpiecznym celem wędrówki babiogórskimi szlakami było dojście do ciepłego schroniska. Większość uczestników spotkania wybrała tzw. Górny Płaj, czyli niebieski szlak z Przełęczy Krowiarki, natomiast kilka osób podchodziło zielonym szlakiem z Zawoi Markowej. Obydwa szlaki były przetarte i szło się „po śladzie”, niemniej jednak należało zachować czujność, gdyż każdy krok w bok kończył się zanurzeniem w śniegu nawet po pas, a na Górnym Płaju nieostrożność mogła skończyć się dużo gorzej.
W godzinach popołudniowych wszyscy dotarliśmy do schroniska i po zakwaterowaniu oraz posileniu się, w wesołej atmosferze spędziliśmy czas. Mamy wiele wspomnień i wspólne plany. Wędrowaliśmy po wielu pasmach górskich i mamy nadzieję na kolejne górskie wycieczki oraz wyprawy.
W niedzielny poranek zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie z banerem i ruszyliśmy – tym razem wszyscy – Górnym Płajem na parking przy Krowiarkach. Góry łączą polskich i słowackich turystów, a masyw Babiej Góry to wyjątkowe miejsce, aby cieszyć się tym, że po raz kolejny udało nam się spotkać w tak dobrym towarzystwie.

Robert Słonka

pamiątkowe zdjęcie przed schroniskiem PTTK na Markowych Szczawinach

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2023. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.