„Mieszkańcy dla Żylicy” – akcja sprzątania rzeki Żylicy i jej otoczenia – 12 września 2020 r.

Choć w tym roku miało być inaczej i sprzątanie rzeki Żylicy oraz jej otoczenia na odcinku przebiegającym przez Buczkowice zaplanowano na wczesną wiosnę, zanim przyroda na dobre obudzi się do życia po zimowej przerwie, pandemia koronawirusa COVID-19 pokrzyżowała nam plany. W związku z tym akcja „Mieszkańcy dla Żylicy” została zorganizowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Buczkowicach we współpracy z Kołem Polskiego Związku Wędkarskiego „Żylica” i Oddziałem PTT w Bielsku-Białej w sobotę, 12 września 2020 r.
O godzinie 11 na placu zabaw przy Urzędzie Gminy w Buczkowicach stawiło się około trzydziestu osób. Tym razem zdecydowaliśmy, by całą grupą udać się w górę biegu Żylicy, aby posprzątać teren po obu stronach rzeki oraz jej korycto. Wśród śmieci przeważały butelki, styropian (sic!), folie i kapsle, choć trafiły się także zużyte rolki oraz sztuczna choinka. Podjęliśmy też próbę zlikwidowania dzikiego wysypiska śmieci w lesie pomiędzy ścieżką rowerowo-pieszą a terenem ZPM Hańderek, lecz po kilku 140-litrowych workach wypełnionymi po brzegi szklanymi butelkami poddaliśmy się. Aktywnie biorący udział w akcji sołtys Buczkowic obiecał zainteresować tematem likwidacji tego składowiska Urząd Gminy.
Po prawie trzech godzinach zwieźliśmy zebrane śmieci do ustalonego punktu. Było to około 20 pełnych, ogromnych worków. Dużo za dużo…
Na koniec wypada mieć nadzieję, że podczas następnego sprzątania, śmieci będzie znacznie mniej. Gorąco zachęcam wszystkich mieszkańców Buczkowic i nie tylko do udziału w akcjach sprzątania naszej rzeki.

SB
.

uczestnicy sprzątania przed rozpoczęciem akcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2020, Sprzątamy Beskidy z PTT. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.