„Mieszkańcy dla Żylicy” – akcja sprzątania rzeki Żylicy i jej otoczenia – 2 października 2021 r.

Piękna pogoda od samego rana zachęcała do pożytecznego spędzenia wolnego czasu, a takim z pewnością był udział w drugiej w tym roku odsłonie akcji „Mieszkańcy dla Żylicy” zorganizowanej w dniu 2 października 2021 r. przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Stanisława Staszica wraz z Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Buczkowicach, Koło Polskiego Związku Wędkarskiego „Żylica” z Buczkowic, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie – Oddział w Bielsku -Białej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Buczkowicach.
O godzinie 11 przed Centrum Edukacji Ekologicznej, w którym mieści się Gminna Biblioteka Publiczna w Buczkowicach stawiło się ponad trzydzieści osób (najmłodsza uczestniczka miała 2 lata, najstarszy uczestnik ponad 70 lat), w tym sołtys Buczkowic Henryk Knapek oraz współpracujący z PTT wychowankowie Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej z Żywca. Zdecydowaliśmy, by w ciągu 2,5 godziny spróbować posprzątać cały bieg Żylicy i jej otoczenie na terenie Buczkowic. Kawał dobrej roboty wykonali wędkarze, sprzątając spory odcinek rzeki z przyniesionych przez wodę śmieci, głównie folii i styropianu. Udało im się także uwolnić małego pstrąga, który wpłynął do leżącej na dnie puszki. Wśród śmieci na brzegach przeważały butelki, styropian, folie i kapsle, choć trafiły się także pełne worki zostawione przy drodze rowerowej oraz jedna narta (na wiosnę znaleźliśmy buta narciarskiego) i metalowy słupek. Udało nam się także uwolnić ze śmieci piękną salamandrę plamistą. Miło nam było szczególnie, gdy jeden z rowerzystów jadących ścieżką rowerową przerwał swoją wycieczkę, wziął worek i ruszył by wesprzeć nas w sprzątaniu śmieci.
Wszyscy uczestnicy akcji około 13:30 spotkali się przy ognisku, na którym można było indywidualnie upiec pyszne kiełbaski dostarczone przez Polskie Mięso i Wędliny „Łukosz” z Chybia, sponsora akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2021”.
Ostatnim punktem dzisiejszego sprzątania było zwiezienie worków ze śmieciami, pozostawionych wzdłuż ścieżki rowerowo-pieszej. Po raz kolejny wydawało nam się, że będzie ich sporo mniej, niż podczas poprzedniej akcji. Niestety, przeliczyliśmy się… Łącznie, w trakcie sobotniej akcji zebrano około 5000 litrów śmieci.
Na koniec wypada mieć nadzieję, że podczas następnego sprzątania, śmieci będzie znacznie mniej. Gorąco zachęcam wszystkich mieszkańców Buczkowic i nie tylko do udziału w akcjach sprzątania naszej rzeki oraz indywidualnego dbania o czystość okolicy.

SB

część uczestników akcji „Mieszkańcy dla Żylicy” przed Centrum Edukacji Ekologicznej w Buczkowicach

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fundacja "Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia", kronika - 2021, Sprzątamy Beskidy z PTT. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.