„Mieszkańcy dla Żylicy” – akcja sprzątania rzeki Żylicy i jej otoczenia – 28 maja 2022 r.

Już po raz piąty Gminna Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica wraz z Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Buczkowicach we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Buczkowicach, Kołem Polskiego Związku Wędkarskiego „Żylica” z Buczkowic i Polskim Towarzystwem Tatrzańskim – Oddział w Bielsku-Białej zorganizowała akcję „Mieszkańcy dla Żylicy”. Jej celem było posprzątanie całego biegu Żylicy i jej otoczenia na terenie Buczkowic.
Tradycyjnie o godzinie 11 przed Gminną Biblioteką Publiczną w Buczkowicach stawiło się ponad pięćdziesiąt osób (najmłodsi uczestnicy mieli mniej niż 2 lata, najstarszy uczestnik ponad 70 lat). Tradycyjnie w sprzątaniu towarzyszył nam sołtys Buczkowic Henryk Knapek. Kawał dobrej roboty wykonali wędkarze, sprzątając spory odcinek rzeki z przyniesionych przez wodę śmieci, głównie folii i styropianu. Wśród śmieci na brzegach przeważały butelki, styropian, folie i kapsle, choć trafiły się i takie rarytasy jak 5 opon, 2 pustaki, 2 worki ze słomą, 2 pary butów, grabie, akwarium oraz spory kawałek blachy.
Wszyscy uczestnicy akcji po 13:00 spotkali się przy ognisku, na którym można było indywidualnie upiec pyszne kiełbaski.
Ostatnim punktem dzisiejszego sprzątania było zwiezienie worków ze śmieciami, pozostawionych wzdłuż ścieżki rowerowo-pieszej. Po raz kolejny wydawało nam się, że będzie ich sporo mniej, niż podczas poprzedniej akcji. Niestety, znowu przeliczyliśmy się… Łącznie, w trakcie sobotniej akcji zebrano około 6000 litrów śmieci.
Na koniec wypada mieć nadzieję, że podczas następnego sprzątania, śmieci będzie znacznie mniej. Gorąco zachęcam wszystkich mieszkańców Buczkowic i nie tylko do udziału w akcjach sprzątania naszej rzeki oraz indywidualnego dbania o czystość okolicy.

SB

uczestnicy akcji „Mieszkańcy dla Żylicy” przed Centrum Edukacji Ekologicznej w Buczkowicach

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2022, Sprzątamy Beskidy z PTT. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.