„Mojgan na Syberii – powrót do wsi zesłania” – prelekcja Celiny Skowron – 28 marca 2017 r.

Nie sposób w telegraficznym skrócie kilku linijek sprawozdania z prelekcji ująć ogromu emocji, uczucia i wzruszeń jakie towarzyszyły obecnym na wtorkowym wystąpieniu Pani Liberty jako bohaterki materiału przygotowanego przez naszą klubową koleżankę Panią Celinę Skowron w towarzystwie Liberty i specjalnie dla niej. Spotkanie uświetnił pokaz filmu Pani Celiny zatytułowanego jak prelekcja „Mojgan na Syberii – powrót do wsi zesłania”. Powrót po 47 latach, bez obróbki, taki jakim go zarejestrowała piętnaście lat temu z jej skromnym komentarzem nagranym na gorąco. Nigdzie dotąd ten film nie był prezentowany, a leżał przez te wszystkie lata w szufladzie na VHS-ie, zatem na wtorkowym spotkaniu była jego premiera, a jednocześnie jedyny i niepowtarzalny pokaz w Bielsku-Białej.
Pani Liberta po projekcji opowiedziała nam jak patrzy na Mojgan po tylu latach. Co przeżyła między 1949 a 1955 rokiem jako dziecko. Zobaczyła wioskę, do której cały czas latami kierowała swoje najskrytsze myśli. Powróciła do niej, żeby odszukać drogi, rzekę, las, szkołę, a przede wszystkim powróciła, aby spotkać żywych mieszkańców Mojganu znanych jej z lat dziecięcych. Dla nas i dla niej również było to ogromne przeżycie.
Niebotyczna energia i chęć podzielenia się tymi wszystkimi odczuciami urzekła nas wszystkich niebywale. Gdyby nie ograniczony czas prelekcji, który i tak przedłużył się nad wyraz moglibyśmy słuchać tych fascynujących opowieści bez końca. Dziękujemy.

Arkadiusz Kłaptocz
.

Celina i Liberta przed rozpoczęciem prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2017. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.