„Najtrudniejszy maraton świata” – prelekcja Ryszarda Wrony – 25 czerwca 2024 r.

We wtorkowy wieczór, 25 czerwca 2024 r., w Klubie Osiedlowym „Karpatek”, dzięki Ryszardowi Wronie mieliśmy okazję poznać nieco świat pasjonatów biegania w ekstremalnie trudnych warunkach.
Początkowo zapoznaliśmy się z różnymi obliczami pustyń – piaszczystych, skalistych, kamienistych czy słonych. Pustynie pokazały nam piękne pejzaże, ale też ich trudniejsze oblicze – brak wody, olbrzymie skoki temperatur od upałów (nawet od ponad 40°C) w dzień, po minusowe temperatury nocą. W takich warunkach – śmiało można powiedzieć: „elita biegaczy” – sprawdza swe możliwości. Wyselekcjonowani śmiałkowie (musieli spełnić trudne warunki, aby zakwalifikować się do Marathon des Sables – MaratonU Piasków) w ciągu siedmiu dni pokonują na Saharze około 250 km w 6 etapach, niosąc z sobą cały sprzęt, ubrania i jedzenie. Od organizatorów otrzymują jedynie wodę do picia i nocą płócienny dach nad głową.
W tym roku na starcie zameldowało się 900 zawodników, spośród których bieg ukończyło 781 zawodników i zawodniczek, w tym sześcioro z Polski. Na ten nadludzki wysiłek stać tylko nielicznych.

Bogusław Roziecki

w trakcie ostatniej prelekcji przed wakacjami

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2024. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.