O akcji „Sprzątamy Beskid Mały” w „Kronice Beskidzkiej”

W dzisiejszej „Kronice Beskidzkiej” (nr 24 (2888) / 2012) ukazał się artykuł pt. „Dobre duchy gór”, podsumowujący dotychczasowe działania w ramach organizowanej przez nasz Oddział akcji „Sprzątamy Beskid Mały”:

Bielski oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, w związku z ogłoszeniem przez PTT roku 2012 Rokiem Ochrony Przyrody, zorganizował niedawno akcję pod hasłem „Sprzątamy Beskid Mały”.
Od końca kwietnia odbyło się sześć wycieczek w ramach akcji. Ostatnia planowana jest na 16 czerwca. – W przedsięwzięciu wzięło dotychczas udział sześćdziesiąt osób. Oczyściliśmy około szcześćdziesięciu kilometrów szlaków Beskidu Małego. Zebraliśmy 2400 litrów różnorakich śmieci, między innymi butelki, gaśnicę samochodową, termosy czy klapę od fiata 126p – mówi Tomasz Węgrzyn, członek zarządu oddziału PTT w Bielsku-Białej i pomysłodawca akcji.
Najpierw uczestnicy sprzątali rejon Hrobaczej Łąki, a w czasie kolejnych eskapad szlaki w okolicach Żaru, Kocierza, Potrójnej, Jawornicy, Leskowca, kamieniołomu w Kozach i Bukowskiego Gronia.
Do akcji przyłączyły się oraz wspierały ją: Dom Turystyczno-Rekolekcyjny na Hrobaczej Łące, Liceum Ogólnokształcące w Kozach, Szkoła Podstawowa nr 2 w Kozach, Polskie Koleje Linowe – Góra Żar, Hotel & SPA Kocierz na Przełęczy Kocierskiej, Chatka na Potrójnej, internetowe Forum Beskidu Małego, Koło Miłośników Beskidów „Beskidziaki” przy Gimnazjum w Rzykach, Koło PTTK „Beskidek” w Porąbce oraz gminy Kozy, Porąbka i Wilkowice. – Największe zaangażowanie wykazało Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne „Trzycatek” przy Liceum Ogólnokształcącym w Kozach – mówi Tomasz Węgrzyn.
16 czerwca podczas ostatniej w ramach akcji wycieczki planowane jest sprzątanie rejonu Magurki Wilkowickiej i Czupla. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do przyłączenia się. Zbiórka o 8:00 na Przełęczy Przegibek. – Finałowym akcentem całego przedsięwzięcia będzie nasz udział w akcji „Czyste Tatry”, którą organizuje Klub Podróżników Śródziemie z Krakowa, a PTT jest organizacją wspierającą. – mówi Tomasz Węgrzyn. – Natomiast my mamy już wielu chętnych, którzy deklarują udział w sprzątaniu Beskidów w kolejnych latach. Myślę, że będziemy zatem rozszerzać akcję na Beskid Śląski i Żywiecki. (m)

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności, media. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.