„Obrazki spod Tatr” – wernisaż wystawy Emila Mlynárčika – 4 listopada 2008 r.

W dniu 4 listopada 2008 r. w Książnicy Beskidzkiej odbył się wernisaż wystawy malarstwa Emila Mlynárčika, zatytułowanej Obrazki spod Tatr”. Współorganizatorami wystawy były Bielski Klub Alpinistyczny, Oddział PTT w Bielsku-Białej i Książnica Beskidzka.
Podczas wernisażu twórczość Emila Mlynárčika zaprezentowała Carmen Kováčová z „Galerii u anioła” w Kieżmarku, a spotkanie zaszczycił swoją obecnością konsul słowacki z Krakowa, Ivan Horsky.
Emil Mlynárčik pochodzi ze słowackiego Raju. Urodził się w 1960 r. w charakterystycznej miejscowości Vernár. Fakt ten pani Kováčová uważa za szczególnie istotny, ponieważ, jak liczni mieszkańcy Vernáru, odczuwa jego piękno. Vernárczycy śpiewają po swojemu wtedy kiedy mają na to ochotę, kiedy się weselą i kiedy ogarnia ich melancholia. Podobnie jest w przypadku Emila Mlynárčika. Maluje to, co mu podpowiada serce – aby uradować siebie i nas.
Jego obrazy ukazują nasz świat codzienny, krajobrazy, wiejskie zacisza, urok leśnych zakątków, ginących drewnianych chat, czy starych miejskich zaułków. Obrazy te przemawiają zrozumiałym plastycznym językiem i mówią same za siebie. Niczego nie trzeba wyjaśniać, ani dodawać. Patrząc na prace Emila Mlynárčika powiemy, że ten człowiek umie malować i do swoich dzieł wkłada całą swoją duszę.
Emil Mlynárčik ukończył Wydział Matematyki i Fizyki na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie w specjalności meteorologia. Od roku 1992 jako artysta żyje i tworzy w miejscowości Hôrka koło Popradu. Od 1997 r. miał już dziewięć wystaw na Słowacji i w Polsce.
Przy lampce wina, którego fundatorem był konsul słowacki, Emil Mlynárčik dzielił się z zebranymi tajnikami swojej twórczości. Warto również dodać, że miłym akcentem wieczoru był występ zespołu góralskiego.
Wystawa obrazów Emila Mlynárčika czynna była do końca listopada br.

MCz
.

zwiedzamy wystawę

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2008. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.