Odszedł Andrzej Popowicz

Z ogromnym smutkiem informujemy, że w dniu 27 marca 2019 r. w wieku 82 lat odszedł od nas na zawsze ś.p. Andrzej „Jajor” Popowicz – narciarz, alpinista, wieloletni członek Oddziału PTT w Bielsku-Białej. Jak napisał o nim Robert Słonka we wstępie do przeprowadzonego w 2012 r. wywiadu, Andrzej był człowiekiem, z którego biła niesamowita energia, uśmiechniętym miłośnikiem dobrego towarzystwa i wytrawnego wina, znawcą motoryzacji i trenerem komandosów, który chętnie dzielił się wspomnieniami z górskich wędrówek.

Andrzej Popowicz urodził się 16 lutego 1937 r. w Katowicach. Posiadał wykształcenie wyższe techniczne w specjalności konstrukcja maszyn górniczych.
Od najmłodszych lat aktywnie uprawiał turystykę górską, a także narciarską. Do Klubu Wysokogórskiego wstąpił podczas studiów za namową starszego kolegi – Adama Zyzaka.
Z ważniejszych osiągnięć alpinistycznych mógł pochwalić się wejściem na Mont Blanc – 4810 m n.p.m. (1969), Elbrus – 5642 m n.p.m. (1970), przejściem całej grani Atlasu Wysokiego w Północnej Afryce (1972) i pierwszym polskim wejściem na główny wierzchołek Langar Zom w Hindukuszu – 7020 m n.p.m. (1973), a podczas wyprawy himalajskiej na Lhotse (1979), w czasie której Jerzy Kukuczka zdobył swój pierwszy ośmiotysięcznik, pracował w charakterze sherpy dochodząc do obozu trzeciego na wysokości 7300 m n.p.m.
Oprócz turystyki górskiej i narciarskiej, jego pasją są samochody i motocykle. W latach 60-tych i 70-tych udanie startował w rajdach samochodowych poczynając od tzw. „pierwszego kasku”, aż do mistrzostw Polski, co wymagało licencji „senior”.
W latach 1961-2000 praktycznie co roku szkolił komandosów w zakresie wspinaczki, awansując do stopnia majora w 1983 r.
Pomimo zaawansowanego wieku, długo uprawiał turystykę górską i wspinaczkową, a także brał udział w wielodniowych wycieczkach motocyklowych. Jako ciekawostkę warto przytoczyć fakt, że w 2010 roku wraz z Adamem Zyzakiem przeszedł drogę klasyczną na południowej ścianie Zamarłej Turni w 100-lecie jej pierwszego przejścia (podobnego wyczynu dokonali w tym samym zespole pół wieku temu dla uczczenia 50-lecia pierwszego przejścia).
Od 1958 r. był członkiem Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, w którym przez kilkanaście lat pełnił funkcję członka zarządu. Członkiem Oddziału PTT w Bielsku-Białej był od 1998 r. Od tego czasu brał aktywny udział w pracach Oddziału, m.in. pełniąc funkcję zastępcy przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego (2008-2017) oraz przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego (od 2017 r.), publikując artykuły i prezentując pokazy slajdów z gór świata.
Był autorem licznych artykułów o tematyce górskiej publikowanych m.in. w czasopismach: „Taternik”, „Optymista”, „Góry i Alpinizm”, „Co słychać?, „Biuletyn Informacyjny Oddziału PTT w Bielsku-Białej”, „Orzeł Skalny”, a także w roczniku „Pamiętnik PTT”. W ubiegłym roku ukazała się książka pt. „O wojsku z Doliny Kobylańskiej, Druciarzu i innych, co po górach chodzili”, w której można było znaleźć kilka opowiadań Andrzeja.
Za swoje osiągnięcia zawodowe został odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, odznaczeniami „Zasłużony dla rozwoju Województwa Katowickiego”, „Zasłużony pracownik ZKMPW”, brązową i srebrną odznaką „Zasłużony dla górnictwa RP”.
Za działalność sportową otrzymał złotą odznakę „XXX-lecia Kultury Fizycznej i Sportu”, medal „W setną rocznicę powstania organizacji taternickich w Polsce”, dziesiątki medali, dyplomów, pucharów i nagród w zawodach narciarskich i rajdach samochodowych.
Za działalność turystyczną został uhonorowany wyróżnieniem Prezydenta Miasta Bielska-Białej za zasługi dla rozwoju turystyki (2011) oraz honorową złotą odznaka PTT z kosówką (2014).

Informujemy, że uroczystości pogrzebowe Andrzeja Popowicza odbędą się 30 marca 2019 r. (sobota) w kościele pw. św. Szczepana w Katowicach-Bogucicach o godzinie 10:00.

Cześć Jego Pamięci!

Zarząd Oddziału
.

Takiego Cię zapamiętamy, Andrzeju!

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.