Odszedł Jan Sieńczak

Z ogromnym smutkiem informujemy, że w dniu 17 kwietnia 2022 r. w wieku niespełna 87 lat odszedł od nas na zawsze ś.p. Jan Sieńczak – członek Oddziału PTT w Bielsku-Białej od 1993 r., wieloletni członek Komisji Rewizyjnej Oddziału.

Jan Sieńczak urodził się 28 czerwca 1935 r. w Czechowicach-Dziedzicach.
Od 1993 r. był członkiem Oddziału PTT w Bielsku-Białej, w latach 1996-2011 działał w Komisji Rewizyjnej Oddziału, pełniąc funkcję zastępcy przewodniczącego lub sekretarza.
Był bardzo aktywnym turystą górskim, narciarzem i kajakarzem, organizatorem wycieczek górskich dla członków i sympatyków naszego Oddziału. Posiadał uprawnienia przewodnika GOT PTT na Karpaty Zachodnie i Tatry.
W roku 1965 ukończył kurs taternicki dla początkujących i wstąpił do Klubu Wysokogórskiego w Bielsku-Białej (16.09.1965 r.). Wspinał się latem i zimą uczestnicząc niemal we wszystkich obozach organizowanych przez klub Tatrach Polskich i Słowackich. Posiadał kartę taternika z najwyższym stopniem „taternik zwyczajny”. Uczestniczył w wielu klubowych obozach: w roku 1965 w Alpach Walijskich (dokonał wejścia na Dufourspitze w masywie Monte Rosa), w roku 1969 udział w obozie w Alpach Francuskich w masywie Oisans (dokonał przejścia pn. ściany Barre des Écrins oraz Mont Pelvoux kuluarem Coolidge’a), w roku 1970 wspinał się w Alpach Ötztalskich, a w roku 1976 w górach Norwegii (w grupie górskiej Hurrungane, w masywie Jotunheimen).
W roku 1977 był uczestnikiem Bielskiej Wyprawy do Maroka w góry Wysokiego Atlasu, gdzie dokonał m.in. wejścia na najwyższy szczyt Dżebel Tubkal 4167 m n.p.m. W roku 1973 był uczestnikiem I Śląskiej Wyprawy w Hindukusz Wysoki. W ramach aklimatyzacji wspinał się na szczyty 4-tysieczne w rejonie Przełęczy Salang, a następnie w Hindukuszu Wysokim, gdzie dokonał I wejścia północną granią na Shah Dhar (6550 m n.p.m.) oraz I polskiego wejścia na Langar Zom South (6850 m n.p.m.).
W roku 1989 przeniósł się do Bielskiego Klubu Alpinistycznego, gdzie aktywnie uczestniczył w kilku kadencjach w pracach Komisji Rewizyjnej BKA. W uznaniu osiągnięć alpinistycznych oraz klubowej działalności organizacyjnej Janowi Sieńczakowi nadany został tytuł członka honorowego Bielskiego Klubu Alpinistycznego.

Informujemy, że uroczystości pogrzebowe Jana Sieńczaka odbędą się 20 kwietnia 2022 r. (środa) w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach o godzinie 11:00.

Cześć Jego Pamięci!

Zarząd Oddziału

Jan Sieńczak na tle zdjęcia Hindukuszu Wysokiego

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.