Odszedł Zygmunt Żydek

Z ogromnym smutkiem informujemy, że w dniu 13 stycznia 2024 r. odszedł od nas na zawsze ś.p. Zygmunt Żydek – członek Oddziału PTT w Bielsku-Białej od 1995 roku, wieloletni działacz naszego Oddziału.

Zygmunt Żydek urodził się 25 marca 1939 r. w Targanicach k/Andrychowa. Z wykształcenia był technikiem poligrafii, przez całe życie zawodowe związanym z bielskimi drukarniami.
Już w latach szkolnych rozpoczął aktywne uprawianie turystyki górskiej i narciarstwa.
Od roku 1964 był członkiem zwyczajnym Klubu Wysokogórskiego w Bielsku-Białej nabywając w 1976 r. uprawnienia taternika zwyczajnego. Uczestniczył w obozach i zgrupowaniach organizowanych przez bielsko-bialskie kluby taternickie. Był też uczestnikiem kilku wypraw w góry wysokie (Alpy, Kaukaz i marokański Atlas Wysoki), podczas których dokonał licznych wejść szczytowych.
Przez wiele lat był działaczem bielskich organizacji taternickich: Klubu Wysokogórskiego, a następnie Bielskiego Klubu Alpinistycznego. W BKA pełnił funkcję sekretarza (do 2011 r.), następnie zastępcy skarbnika (2014-2017) i skarbnika (od 2017 r.).
W latach 1981-1994 był członkiem Oddziału PTTK w Bielsku-Białej. W tym okresie uczestniczył w wielu rajdach i zlotach, zdobywając wszystkie stopnie Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK.
Do Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego wstąpił 21 czerwca 1995 r. aktywnie włączając się w działalność Oddziału w Bielsku-Białej, w którym pełnił przez wiele lat funkcję członka zarządu (1999-2011, 2014-2017). W tym czasie nabył uprawnienia przewodnika GOT PTT na obszar Karpat Zachodnich i Tatr. Organizował i prowadził jako przewodnik GOT PTT wycieczki górskie oraz współtworzył (od 2002 r.) pierwszą stronę internetową Oddziału, regularnie publikując relacje z wycieczek i innych wydarzeń organizowanych przez PTT. Nade wszystko dał się jednak poznać jako wieloletni i niezastąpiony gospodarz lokalu PTT i BKA.
Za działalność zawodową został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, z kolei za działalność społeczną w Polskim Towarzystwie Tatrzańskim został wyróżniony złotą odznaką PTT z kosówką (2004) i wyróżnieniem Prezydenta Miasta za zasługi dla rozwoju turystyki w Bielsku-Białej (2006).

Informujemy, że uroczystości pogrzebowe ś.p. Zygmunta Żydka odbędą się 17 stycznia 2024 r. (środa) o godz. 12:30 w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Bielsku-Białej.

Cześć Jego Pamięci!

Zarząd Oddziału

Zygmunt Żydek, 2008 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.