Przedpłaty na 24. tom „Pamiętnika PTT”

pamietnik_t24Na przełomie maja i czerwca br. drukowany będzie kolejny, już 24. tom „Pamiętnika PTT”, by jego uroczysta premiera przypadła na X Zjazd Delegatów PTT. W tej chwili kończą się prace redakcyjne nad naszym rocznikiem, którego tematem przewodnim będą w tym roku Bałkany.
Wprowadzenie w temat Bałkanów przygotował Stjepan Jurasović, a o geologii całego półwyspu pisze prof. Jerzy Lefeld. Nie zabraknie też informacji turystycznych, które w swoich artykułach uwzględnili Szymon Baron („Korona Bałkanów”), Wojciech Szarota („Mniej znane góry Bałkanów”) oraz Kinga i Piotr Kucharscy („Bułgarskie impresje”).
W rozdziale „Człowiek i góry” będziemy mieli okazję przeczytać trzecią część wspomnień Jerzego Sawickiego, znane przedwojennego taternika i członka honorowego PTT oraz poświęcone Wołochom, ludowi pasterskiemu przybyłemu z Bałkanów opracowanie Barbary Rosiek pt. „Tradycje pasterskie w Beskidach”.
Z „Dziedzictwa”, dzięki Wojciechowi Gąsienicy-Byrcynowi dowiemy się o śpiewkach podhalańskich, w których pojawia się polowactwo, natomiast Janusz M. Ślusarczyk przybliży źródła poznania Żywiecczyzny.
W „Ocalić od zapomnienia” Jan Skłodowski przybliża nam jedną z legend Huculszczyzny oraz opisuje schronisko WKN w Rafajłowej, natomiast Józef Durden przybliża sekcje fachowe Towarzystwa Tatrzańskiego. Ten rozdział uzupełnia opracowanie Roberta Słonki na temat podżywieckich wsi, które zostały przed pół wiekiem zalane przez wody Jeziora Żywieckiego.
Z „Varii” dowiemy się co nieco o Orient Expressie, przejeżdżającym przed laty przez Bałkany oraz Słowińskim Parku Narodowych (oba teksty J. Haducha), a także przeczytamy opowiadanie aktywnego literacko członka radomskiego oddziału PTT Janusza Eksnera pt. „Ostatni wyczyn słupa”.
Tom uzupełniają tradycyjne działy, jak „Rocznice”, „Z kroniki żałobnej”, „Recenzje” oraz „Kronika PTT”, w której każdy członek naszego Towarzystwa będzie mógł poczytać o wydarzeniach, w których brał udział.

Już teraz zachęcamy, by dokonać przedpłaty na 24. tom „Pamiętnika PTT”. Dokonując wpłaty 20 zł na konto ZG PTT: 47 1130 1150 0700 0000 0005 4585, należy wpisać w tytule przelewu „Pamiętnik PTT, t. 24 – przedpłata”. Termin dokonywania przedpłat mija 30 kwietnia 2016 r.

Redakcja

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.