„Słodki Świstak na szlaku – Słowacki Raj” – prelekcja Leszka Bartołda – 4 września 2018 r.

Koniec wakacji? To zaczynamy nasze podróżnicze opowieści! Po wakacyjnej przerwie do lokalu bielskiego oddziału PTT przy ul. 3 Maja 1 powróciły wtorkowe prelekcje.
Na początek Słodki Świstak, czyli Leszek Bartołd opowiedział o wyjeździe do Słowackiego Raju. Sam prelegent, zaprzyjaźniony z naszym oddziałem od wielu lat, co podkreślił na samym początku swojego wystąpienia, jest postacią, która swoją postawą udowadnia, iż pomimo choroby cukrzycowej i związanych z nią powikłań, nie należy rezygnować ze swoich pasji. Udowadnia to nie tylko chodząc po górach, ale przede wszystkim promując taką aktywność. W wydanym przez siebie zbiorze reportaży „Z cukrzycą po górach” Leszek Bartołd, umieścił teksty związane zarówno ze swoimi wędrówkami, jak i chorobą.
Słowacki Raj to jeden z najbardziej popularnych turystycznie regionów Słowacji. Niezwykły krasowy płaskowyż, który pod płaszczem starego drzewostanu, w głębokich dolinach jak słynna Suchá Belá, Piecky i Kysel, czy w końcu spektakularny przełom Hornadu, skrywa niezwykłe formy skalne wydrążone w wapiennym podłożu przez wodę. Głębokie przełomy, groty, jamy i spektakularne wodospady krystalicznie czystej wody to nie jedyne atrakcje, na które prelegent chciał zwrócić uwagę słuchaczy. Niewątpliwie atrakcyjność szlaków Słowackiego Raju stanowi krasowy krajobraz, ale również sama droga usiana różnego rodzaju zabezpieczeniami w formie łańcuchów, metalowymi platformami przymocowanymi do pionowych skał, kilkumetrowymi drabinami czy drewnianymi, zbitymi z nieheblowanych desek schodkami. To i inne atrakcje Słowakiego Raju mieliśmy okazję zobaczyć na zdjęciach, ale również usłyszeć na krótkich filmikach.
Leszkowi Bartołdowi dziękujemy za godzinną „wycieczkę” do krasowego raju naszych południowych sąsiadów, słuchaczom za tak liczne przybycie, a chętnych zapraszamy na kolejne prelekcje we wtorki o godz. 18:00.

Martyna Ptaszek
.

pierwsza prelekcja po wakacjach przyciągnęła dwudziestu słuchaczy

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2018. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.