Szkolenie na licencje GPN – 17 kwietnia 2016 r.

blacha_przewodnickaIstnieje powiedzenie, że przewodnik turystyczny uczy się, szkoli, przez całe zawodowe życie. Nie dlatego, że jest „tępy” i musi się długo uczyć ale dlatego, że musi się uczyć ciągle. Banałem jest stwierdzenie, że świat się zmienia. Coraz szybciej i trzeba za tymi zmianami nadążać, przekazywać turystom choćby najświeższe informacje nawet z najdawniejszych czasów, aktualne również.
Przewodnicy turystyczni Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Bielsku-Białej tak właśnie robią. W roku 2016 cykl szkoleń rozpoczęto 16 stycznia na zajęciach w siedzibie Babiogórskiego Parku Narodowego, co pozwoliło uzyskać lub odnowić licencję na ten obszar Beskidów.
3 kwietnia odbyła się szkoleniowa wycieczka autokarowa na Sądecczyznę, a 6 kwietnia, w szerokim gronie, z zasad pierwszej pomocy w nagłych wypadkach szkolił nas ratownik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
15 kwietnia zasady udostępniania i oprowadzania wycieczek przekazali nam przewodnicy z zabytkowego Browaru Zamkowego w Cieszynie podczas zwiedzania tego obiektu, a 17 kwietnia pięciu przewodników odbyło profesjonalne szkolenie na licencję przewodnika po Gorcach, prowadzone przez pracowników Gorczańskiego Parku Narodowego. Głównym tematem były ptaki, nie tylko z tych gór. W części praktycznej zajęć uczestnicy, wyposażeni w doskonałe lornetki, obserwowali i identyfikowali skrzydlatych mieszkańców Gorców mając do pomocy otrzymane materiały. Były jeszcze informacje o zasadach udostępniania Gorczańskiego Parku i wielu nowościach dla turystów. Wyposażeni w taki pakiet wiedzy tym chętniej będziemy proponować na wycieczki to pasmo górskie i przekazywać uzyskane informacje.
Co dalej? Plany dotyczące następnych szkoleń są bardzo ciekawe i obszerne. Będziemy o nich informować na bieżąco.

Jano
.

nasi koledzy podczas szkolenia w GPN

Ten wpis został opublikowany w kategorii Koło Przewodników, kronika - 2016. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.