Taternik nr 3/2013 – już do nabycia

Wiedząc, że wśród członków Oddziału PTT w Bielsku-Białej jest wielu stałych czytelników „Taternika”, informujemy, że ukazał się już nowy numer (3/2013), który ma prawie 100 stron i jest bogaty tematycznie.

Długo nie mogliśmy zdecydować, co będzie tematem okładki. Różne były koncepcje. A to narciarstwo wysokogórskie i Andrzej Bargiel zjeżdżający z ośmiotysięcznika. To znów jaskinie i zdjęcie Wielkiej Studni autorstwa Jana Kućmierza nagrodzone pierwszym miejscem w konkursie fotograficznym PZA…
I kiedy rodziły się coraz to nowe, ciekawe pomysły, nadeszła wstrząsająca wiadomość – nie żyje Władysław Cywiński. W pierwszej chwili wydawało nam się oczywiste, że okładkę zadedykujemy Jemu. Ale zaraz przyszła refleksja, że to byłaby już trzecia w ciągu roku, z której epatuje smutek, która wiąże się ze stratą…
Dokładnie rok temu w „Taterniku” nr 3/2012 opublikowaliśmy zdjęcie młodziutkiego, dobrze zapowiadającego się taternika – Krzysia Millera. Z końcem tego samego roku nie było Go już wśród nas, zginął w Tatrach. Po kilku miesiącach, kiedy wzięłam do ręki ten numer, z tak kiedyś dla mnie sympatycznym zdjęciem, odkryłam, że jest bardzo chłodne kolorystycznie, wręcz zimne… Dziwne uczucie. Po śmierci Krzysia jeden z kolegów-taterników powiedział pół żartem, pół serio: proszę, nie dawajcie mnie na okładkę, jeśli czegoś dokonam…
W poprzednim „Taterniku” pożegnaliśmy z kolei Maćka Berbekę, Artura Hajzera i Tomka Kowalskiego. Wszyscy trzej patrzą na nas z okładki…
Może pora to zmienić i otworzyć „Taternika” górą-marzeniem. Dlatego na okładkę tego numeru wybraliśmy „zapomnianego Haramosha” (7397 m), jak to określił autor tej fotografii i monografii szczytu, Jacek Wiltosiński. W bardzo szczegółowym opracowaniu przeczytamy, że: Haramosh, najbliższy sąsiad ośmiotysięcznika Nanga Parbat, od 25 lat czeka na nowych zdobywców. Najciekawszym wyzwaniem jest zachodnia grań, z tysiącmetrowym uskokiem w środkowej partii.
Ale temat Haramosha przewija się też w innym tekście – biografii Janusza Baranka, kierownika wyprawy na ten szczyt w 1988 r. Życiorys górski Janusza napisał Andrzej Życzkowski, jeden z jego partnerów od liny.
Piszemy też o sukcesie Andrzeja Bargiela, który jako pierwszy Polak zjechał na nartach z ośmiotysięcznego wierzchołka. W ogóle narciarstwo wysokogórskie zajmuje sporo miejsca w tym numerze. Sezon za pasem, dlatego warto zajrzeć do poradnika Roberta Roga, instruktora PZA.
Podajemy również ciekawe informacje z życia Wincentego Birkenmajera – tekst jest zwiastunem książki Marcina Praczyka, która ukaże się niebawem.
Wracamy też do tematu wyprawy na Broad Peak (8047 m). Piszemy o etyce, publikujemy „Punkty wyboru moralnego” Andrzeja Wilczkowskiego, artykuł, który ukazał się w Bularzu (1986-87). To ważny głos dotyczący etyki w górach.
Sporo miejsca poświęcamy jaskiniom, a przede wszystkim eksploracji chińskich podziemi. Centralnymi wyprawami Komisji Taternictwa Jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu kieruje Andrzej Ciszewski. W wywiadzie tak mówi o Chinach: To na świecie rejon numer jeden, jeśli chodzi o potencjał jaskiniowy. 500 tysięcy kilometrów kwadratowych krasu – ponad półtorej powierzchni Polski! I większość tych terenów jest słabo lub w ogóle nierozpoznana!
Przekrój tematów w tym „Taterniku” jest bardzo bogaty – góry najwyższe, wysokie, ciekawostki, monografie, szkolenie…

Zapraszam do lektury,

Renata Wcisło
Redaktor „Taternika”

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.