Tokarnia (Beskid Wyspowy) – wycieczka krajoznawcza – 24 marca 2013 r.

Pomimo mroźnego poranka postanowiliśmy wziąć udział w procesji Niedzieli Palmowej w Tokarni w powiecie myślenickim, gdzie po Mszy Św. w asyście pięknych kolorowych palm jedzie osiołek z figurą Pana Jezusa. Zwyczaj ten jest tradycją staropolską z okresu XVI i XVII w. W Tokarni została ona wskrzeszona w 1968r.
Podczas procesji podziwialiśmy przepiękne kolorowe palmy zrobione z gałązek wierzbowych, kwiatów i kolorowych wstążek. Niektóre z nich były wysokie nawet na kilkanaście metrów. Na uroczystość tą przybywają liczni goście, a dostojne pawie zadomowione przy pobliskiej plebanii chętnie pozują im do zdjęć :-).
Po procesji odwiedziliśmy Kalwarię Tokarską, która znajduje się na zboczach Urbaniej Góry. Zespół 14 rzeźb plenerowych wykonał w latach 1982-2003 r. miejscowy artysta ludowy Józef Wrona. Komponują się idealnie z pięknem górskiej przyrody. Nastrój tego dnia sprzyjał refleksji i rozmowom na poważne tematy. Mamy nadzieję, że niejednokrotnie powrócimy do Tokarni, bo to magiczne miejsce.

A.R.
.

nasza ekipa przy jednej z rzeźb Kalwarii Tokarskiej

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2013. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.