VIII Festiwal Górski „Adrenalinium 2015″ – Kino Janosik, Żywiec – 23-25 października 2015 r.

Już po raz czwarty Oddział PTT w Bielsku-Białej był partnerem Festiwalu Górskiego „Adrenalinium”, którego ósma edycja odbyła się w żywieckim kinie Janosik w dniach 23-25 października 2015 r.
Tegoroczny program był bardzo bogaty, a wiele ciekawych wydarzeń odbywało się także w stojącym obok kina – namiocie festiwalowym. Ale zacznijmy od początku…
Już w piątek mieliśmy okazję obejrzeć kilka ciekawych filmów oraz wysłuchać dwóch interesujących prelekcji, wszak i goście byli z górnej półki. Jako pierwszy wystąpił Aleksander Doba, pierwszy człowiek, który kajakiem przepłynął z Europy do Ameryki Północnej, za którą to podróż wybrany został w głosowaniu „National Geographic” Podróżnikiem Roku 2015. Niezwykle wesoła, pełna ciekawych anegdotek opowieść sprawiła, że wszyscy poczuliśmy napływ festiwalowej adrenaliny. Drugim z piątkowych gości był wybitny polski skialpinista Andrzej Bargiel, który w tym roku jako pierwszy człowiek zjechał na nartach z ośmiotysięcznika – Broad Peak. Piękne zdjęcia i niesamowite filmiki doskonale uzupełniały ciekawe opowieści himalaisty.
Sobota była najbardziej pracowitym dniem dla ekipy z PTT O/Bielsko-Biała. Na ten dzień zaplanowana została gra miejska „Janosikowym Szlakiem”, której inicjatorką była członkini naszego Oddziału, Lidia Talik, a w której organizację zaangażowały się oprócz niej także ekipy z Oddziału Babiogórskiego PTTK w Żywcu, serwisu turystyczno.pl oraz naszego Oddziału. Uczestnicy gry miejskiej mieli okazję zapoznać się z najnowszym tomem „Pamiętnika PTT”, gdyż właśnie w nim za pomocą szyfru książkowego ukryto znane nam dobrze hasło „Wędruj po górach w dobrym Towarzystwie”. Fachową pomocą w rozwiązywaniu tej łamigłówki służyli Monika i Tomek, którzy z ramienia naszego oddziału zaangażowali się w grę.
W tym samym czasie festiwalowy namiot wypełnili najmłodsi „festiwalowicze”, dla których przygotowano szereg ciekawych warsztatów. Była okazja namalować własny szlak, napić się herbaty z różnych stron świata, czy wspiąć się na ściankę wspinaczkową. O tym, jak należy bezpiecznie wędrować po górach i co zrobić w przypadku wypadku opowiedzieli najmłodszym ratownicy z Grupy Beskidzkiej GOPR.
Namiot odwiedzali też nieco starsi uczestnicy, którzy chcieli posłuchać kolejnych opowieści. Było spotkanie z Agatą Włodarczyk i Przemkiem Bucharowskim, którzy jako „Wataha w podróży” odwiedzają kolejne zakątki Azji. Była Sylwia Biernacka i opowieść o przejściu 440 km brzegiem Bałtyku. Były spotkania z członkami żywieckiego oddziału PTTK, którzy opowiadali o pokonaniu transbeskidzkiego szlaku konnego oraz przejściu Głównego Szlaku Beskidzkiego. Był też blok poświęcony historii żywieckiej turystyki, w którym Kuba Nowak, prezes Oddziału Babiogórskiego PTTK w Żywcu przedstawił „110 lat historii – te same pasje”.
A w kinie oprócz filmów, które są esencją festiwalu, mieliśmy okazję powspominać Zygmunta Andrzeja Heinricha, wybitnego polskiego himalaistę, który zginął w 1989 r. pod przełęczą Lho La w czasie tragicznej wyprawy na Mount Everest, a który swoją młodość spędził w Żywcu-Moszczanicy. Przy okazji VIII Festiwalu Górskiego „Adrenalinium” jego imieniem nazwano jedną z ulic w Żywcu oraz odsłonięto pamiątkową tablicę.
Sobotni wieczór to także, tradycyjna już, okazja do wspólnej zabawy podczas silent disco.
Niedziela, będąca ostatnim dniem trzydniowego spotkania z górami w Żywcu, obfitowała w liczne atrakcje. Oprócz kolejnych warsztatów dla dzieci w festiwalowym namiocie oraz filmów w kinie, mieliśmy okazję obejrzeć i wysłuchać kolejnych prelekcji. Kasia Biernacka opowiadała o dziesięcioletniej eksploracji jaskini J2 w Meksyku, a Jacek Matuszek i Łukasz Dudek przybliżyli nam swój projekt Alpine Wall Tour. To w kinie… a w namiocie m.in. kolektyw Fabryka Przygód zaprezentował „Kubę na jednym kole, czyli 1100 km na monocyklach”.
Oj, działo się… działo się przez te trzy dni bardzo dużo i nie było sposobu, by skorzystać z wszystkich atrakcji przygotowanych przez załogę Kina Janosik z Magdą Kidoń-Staszek na czele oraz zaangażowanych w ten projekt partnerów i wolontariusz. „Adrenalinium” to festiwal górski przez coraz większe „F” – do zobaczenia za rok!

SB
.

ekipa PTT O/Bielsko-Biała obecna na piątkowych pokazach

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2015. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.