„W dobrym Towarzystwie – rozmowy o górach”, tom 2

Z przyjemnością informujemy, że ukazał się drugi tom książki pt. „W dobrym Towarzystwie – rozmowy o górach” autorstwa Szymona Barona i Roberta Słonki, na którą składa się dwanaście wywiadów przeprowadzonych z członkami Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Bielsku-Białej.
O górach opowiadają: Aleksandra Opyrchał, Martyna Ptaszek-Pabian, Bohdan Frączek, Teresa Kubik, Janusz Pilszak, Andrzej Głażewski, Zenon Sarecki, Sylwia Rusin, Janusz Kwiatkowski, Piotr Homa, Irena Dorota Jędrysik i Katarzyna Talik.
Pierwsza z rozmów jest szczególna, bo powstała w ostatnich miesiącach życia nestorki naszego Oddziału, Aleksandry Opyrchał i choć, jak sama przyznała, pamięć po tylu latach potrafiła płatać jej figle, możemy poczuć magię gór sprzed ponad siedemdziesięciu lat… Z rozmowy z Martyną Ptaszek-Pabian dowiemy się o specyficznej atmosferze studenckich kursów przewodnickich oraz jej nietypowej pasji, natomiast Bogdan Frączek opowiada, że w górach nie zawsze trzeba wejść na szczyt, aby czuć się szczęśliwym, a radość mogą dawać noclegi w dzikich kolibach. Od czasów studenckich po organizowane regularnie wycieczki dla seniorów przemierzamy górskie szlaki z Teresą Kubik, a Janusz Pilszak opowiada o pasji do gór i podróżowania, która pochłania go bez reszty na górniczej emeryturze. O tym, że nigdy nie jest za późno na ferraty, przekonuje nas Andrzej Głażewski, a z Zenonem Sareckim i pierwszym banerem bielskiego oddziału PTT podróżujemy po kilku kontynentach. Z Januszem Kwiatkowskim wędrujemy
z gitarą w ręku przez życie, natomiast Sylwia Rusin przekonuje nas, że można łączyć pasję z pracą. Czy można kochać zarówno góry, jak i morze oraz o harcerskich ideałach dowiemy się od Piotra Homy, z kolei o tym, jak pokochać jaskinie, opowiada Irena Dorota Jędrysik. Tom zamyka najdłużej wyczekiwana rozmowa z Katarzyną Talik, bez której zaangażowania trudno wyobrazić sobie obecną działalność oddziału.
W wywiadach znajdziecie ponadto przyczynki do historii Oddziału PTT w Bielsku-Białej. Czy wiecie, skąd pomysł na Biblioteką Górską PTT i BKA, jak zaczęły się regularne wycieczki dla seniorów lub kto zainicjował organizację Karpackich Finałów WOŚP na Hali Lipowskiej? Zastanawialiście się może, jak prowadzona była przez lata księgowość oddziału oraz do czego sekretarzowi służy magiczny zeszyt? Tak, to wszystko wyczytacie między wierszami kolejnych rozmów.

Zainteresowanych książką prosimy o kontakt z prezesem Oddziału, Szymonem Baronem (e-mail: szymek@ptt.org.pl, tel.: 661-536-667).

Zarząd Oddziału

Szymon Baron, Robert Słonka, W dobrym Towarzystwie – rozmowy o górach, t. 2, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział w Bielsku-Białej, Bielsko-Biała 2021, format 174×250 mm, stron: 224

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualności, inne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.