„Welcome to Iran” – prelekcja Dominiki Malik i Marii Łakomik – 29 listopada 2015 r.

29 listopada br. w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Buczkowicach odbyła się zorganizowana wspólne przez GOK Buczkowice oraz bielski oddział PTT multimedialna prezentacja slajdów pt. „Welcome to Iran”. Prelekcję zaprezentowały wspólnie Dominika Malik i Maria Łakomik.
Dziewczyny: Dominika mieszkanka Buczkowic, Maria mieszkanka Bielska-Białej to przyjaciółki znające się już prawie 20 lat, bowiem poznały się w szkole muzycznej. Od dawna też razem podróżują.
W swoją pierwszą podróż ruszyły autostopem do Hiszpanii. Ostatni rok spędziły razem w Armenii na projektach Unii Europejskiej. Obie były również miesiąc w Iranie z tym, że każda w innym terminie. Dominika spędziła tam czas w czerwcu tego roku odwiedzają takie miasta, jak: Tabriz, Sanadadż, Dezful, Sziraz, Kerman, Isfahan i Sari, natomiast Maria zwiedzając Iran na przełomie września i października odwiedziła m.in. Teheran i wyspy Zatoki Perskiej. Obie zobaczyły wiele interesujących miejsc. Iran to zdecydowanie kraj innej kultury, obyczajów i tradycji, a o tym wszystkim opowiedziały nam prelegentki, które zrobiły to bardzo oryginalnie włączając do udziału w prelekcji samych uczestników.
Dominika i Maria odpowiednio wystrojone na wzór irańskich dziewczyn zadawały uczestnikom różne pytania związane z Iranem prosząc o udzielenie odpowiedzi czy to prawda, czy fałsz poprzez podniesienie lub wstrzymanie ręki. Uczestnicy początkowo lekko zestresowani, dzięki poczuciu humoru i otwartości dziewczyn ochoczo wzięli udział w niecodziennym quizie. Nie zawsze publiczność odkryła prawidłową odpowiedź, co stanowiło pole do popisu dla dziewczyn, które w barwny sposób odpowiedziały na pytanie zawsze przytaczając osobiste doświadczenia w tym zakresie. Uczestnicy mieli wobec tego szansę by oprócz poznania najważniejszych informacji o Iranie, zobaczyć piękne zdjęcia, a także wysłuchać opowieści prelegentek i dowiedzieć się, że w Iranie nie używa się noża, w sklepie nie można kupić alkoholu, Irańczycy jeżdżą głownie białymi samochodami, nie potrzebują mebli, dziewczyny i chłopcy uczą się w osobnych szkołach, ale tak samo jak my wszyscy piją colę i korzystają z Internetu. Są też otwarci na Europejczyków. Prelegentki zapewniały, że z otwartymi ramionami witają każdego napotkanego turystę, zapraszają do siebie, pytają w czy mogą pomóc, jak podoba się Iran oraz czy będą do przyjazdu zachęcać innych.
Jeśli nie wierzycie pojedźcie i przekonajcie się sami, czy to prawda czy fałsz. Dominika i Maria polecały gorąco.

E.J.
.

w trakcie prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2015. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.