Wolontariat w Babiogórskim Parku Narodowym – 13 października 2022 r.

W czwartek, 13 października 2022 sześć osób z Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Bielsku-Białej wzięło udział w corocznym jesiennym liczeniu zwierząt na terenie BgPN. Technika liczenia metodą pędzeń próbnych polega na nakłanianiu zwierząt do opuszczenia swoich siedzib i przemieszczenia się przez linie ustawionych obserwatorów, którzy starają się te zwierzęta policzyć.
O godzinie 7:45 zameldowaliśmy się na Przełęczy Lipnickiej, skąd ruszyliśmy na pierwszy obszar, pod Sokolicę. Podobnie jak w poprzednich latach w planach mieliśmy liczenia zwierząt w trzech obszarach: pod Sokolicą, w rejonie Kopistego oraz poniżej Górnego Płaju.
Jak co roku mieliśmy okazję do obcowania z piękną, babiogórską przyrodą, co w połączeniu z piękną pogodą, jakże charakterystyczną dla złotej, polskiej jesieni oraz cudownymi widokami na Kotlinę Nowotarską i Tatry, sprawiało, że decyzja o udziale w tegorocznym liczeniu była strzałem w dziesiątkę. Gęste młodniki, powalone drzewa, malownicze strumienie i opadające ku nim strome, śliskie stoki – w skrócie: cudowna, babiogórska przyroda widziana spoza szlaku – z tym wszystkim mieli do czynienia nasi wolontariusze. Niektórzy z nas mieli okazję zobaczyć byki lub łanie, pełniąc zarówno rolę obserwatorów, czekających w wyznaczonych punktach na przebiegającą zwierzynę, jak i tych, którzy głośno krzycząc szli przez mokre chaszcze i młaki, bardzo gęste młodniki, czy zwaliska drzew, by zachęcić zwierzęta do ujawnienia swojej obecności.
Dzień zakończyliśmy przy pysznym bigosie i ciepłej herbacie.

SB

grupa PTT O/Bielsko-Biała podczas zakończenia akcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2022, Wolontariat w BgPN. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.