„Wspomnienie o Arturze Hajzerze” – prelekcja Janusza Majera – 10 marca 2014 r.

Był wśród nas, w tej samej sali Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej, tak jeszcze niedawno, bo w grudniu 2011 roku. Teraz pozostała w naszej pamięci Jego żywa postać , pozostał też autograf w Jego książce pt. „Korona Ziemi”.
Znaliśmy Go, Jego pasje, górskie dokonania, słynne szczęście w górach… Znaliśmy wreszcie Jego projekt „Polski Himalaizm Zimowy 2010 – 2015”. Dzisiaj Go wspominaliśmy.
Artur Hajzer zginął 7 lipca 2013 roku na Gasherbrum I w Karakorum. Miał 51 lat.
To właśnie Jemu poświęcona była dzisiejsza prelekcja – wspomnienie, którą tradycyjnie zorganizował Jan Weigel, wieloletni organizator prelekcji i wystaw z cyklu „Wspaniały świat gór wysokich”. Prelekcję prowadził alpinista i himalaista Janusz Majer, przyjaciel i partner Artura Hajzera. „Znaliśmy się 35 lat”. Wszystkie zdjęcia, które dzisiaj zobaczyliśmy poświęcone były tylko Jemu, Arturowi. Pokazały one wspaniałą drogę tego wielkiego alpinisty i himalaisty od wczesnych młodych lat do końca, tj. do tragicznego lipcowego dnia. Ileż dodatkowo w tych zdjęciach było pięknej i bogatej historii polskiego himalaizmu!
Trudno teraz pisać o Nim w czasie przeszłym, że „był”. Nie łatwo jest, nawet dzisiaj, pogodzić się z myślą, że to, co wydarzyło się tak niespodziewanie i jakże tragicznie, to jest okrutna prawda. Pozostały żal, smutek, ale i chęć działania, dalszego działania, również dla Jego pamięci, a także pamięci wielu innych, wybitnych polskich himalaistów.
„Moim zdaniem będziemy potrzebowali kolejnych lat, żeby dojść do siebie po tragedii na Broad Peaku, i żeby ta rana w środowisku górskim się zagoiła” – te słowa Artura Hajzera wypowiedziane były w jednym z wywiadów dwa miesiące przed śmiercią („Taternik” nr 2/2013 str. 34). Nikt nie przypuszczał, że wartość tych słów, już niedługo, bo po tragedii na Gasherbrum I, przedłuży swoją aktualność .
Był wśród nas. Może lepiej teraz, po dzisiejszej prelekcji Janusza Majera napisać, że jest wśród nas, bo idea „Polskiego Himalaizmu Zimowego” i wielkie wyzwania będą kontynuowane.

CS
.

Janusz Majer w trakcie prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2014. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.