Akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT” – rejon Stożka – 11 maja 2013 r.

W sobotę 11 maja odbyła się szósta już w tym roku kalendarzowym operacja w ramach kampanii „Sprzątamy Beskidy z PTT 2013”. Terenem działań ochotników z różnych części województwa śląskiego był rejon Stożka Wielkiego wraz z częścią wiodących do niego pieszych szlaków turystycznych.
Tego dnia do walki z niechcianymi pamiątkami po pseudoturystach, przystąpiły cztery jednostki specjalne. Pierwsza w sile 10 osób reprezentowała PTT o/Bielsko-Biała. Drugą stanowiła grupa złożona z członków oddziału PTT w Chrzanowie oraz młodzieży i opiekunów z SKK PTT przy I LO w Chrzanowie. Trzecia reprezentowana także przez przedstawicieli chrzanowskiego oddziału PTT oraz młodzież i opiekunów z SKK PTT przy Zespole Szkół Ekonomiczno – Chemicznych w Trzebini. Grupy razem liczące 19 osób. Ostatni z obecnych tego dnia zespołów to Koło Miłośników Beskidów „Diablaki” z Dąbrowy Górniczej. Stan liczbowy 18 osób.
Prawie 50 śmiałków kontra niezliczone ilości śmieci. Początek natarcia – godzina 9.00. Ruszyliśmy różnymi szlakami prowadzącymi na Stożek Wielki, usuwając po drodze śmieci zalegające na górskich szlakach oraz ukryte poza nimi w zaroślach.
Reprezentanci bielskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego wyruszyli niebieskim szlakiem z Wisły Głębiec. Grupa złożona z członków i sympatyków oddziału PTT w Chrzanowie wraz z młodzieżą i opiekunami SKK PTT przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini wędrowała żółtym szlakiem przez Mały Stożek z Wisły Dziechcinki. Młodzież i opiekunowie z SKK PTT przy I LO w Chrzanowie oraz kolejni przedstawiciele chrzanowskiego oddziału PTT rozpoczęli swój marsz także z Wisły Dziechcinki poruszając się niebieskim szlakiem przez Kobylą i Mały Stożek. Swoją ofensywę przeciwko śmieciom, najmłodsza grupa wolontariuszy należących do Koła Miłośników Beskidów „Diablaki” z Dąbrowy Górniczej rozpoczęła od Przełęczy Kubalonka, przemieszczając się czerwonym szlakiem przez Kiczory (fragment GSB).
Podczas marszu neutralizowaliśmy popularne gatunki śmieci jak: papier, plastik, szkło, metal. Wszystkie w przeróżnej postaci, formie i kształcie. Znaleźliśmy również kilka rzadszych okazów jak: zderzak samochodowy, reflektor samochodowy, płyty azbestowe, metalowy garnek. Bardzo szybko napełniały się nam worki tymi pozostałościami ludzkiej głupoty i bezmyślności. Do Schroniska PTTK na Stożku Wielkim dostarczyliśmy łącznie 400 l śmieci, które wcześniej szpeciły górski krajobraz.
Około godziny 13.00 na Stożku Wielkim nastąpiło spotkanie wszystkich ekip biorących udział w dzisiejszej akcji. Po zregenerowaniu sił, posileniu się, wykonaniu pamiątkowych fotografii wszystkie zespoły rozpoczęły wędrówkę zielonym szlakiem w kierunku Wisły Fojtuli. Schodząc nadal zbieraliśmy śmieci. Kiedy doszliśmy do końcowego przystanku PKS w Wiśle Fojtuli mieliśmy kolejne 800 litrów odpadów. Najcenniejszym znaleziskiem dzisiejszej wycieczki okazały się: gustowna półko-szafka i dwukołowa taczka z jednym kołem. Zabezpieczeniem zniesionych śmieci, które zostawiliśmy przy zatoczce autobusowej, zajął się Urząd Miejski w Wiśle.
Po godzinie 15.00 połączone siły koalicji anty-śmieciowej ogłosiły koniec działań w obszarze Stożka Wielkiego zakończone neutralizacją 1200 litrów śmieci. Działania zostaną wznowione za tydzień w sobotę 18 maja, w rejonie Skrzycznego.
Już dzisiaj serdecznie zapraszam wszystkich do sprawdzenia się podczas kolejnej operacji w ramach akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2013.

Norbert Owczarek
.

uczestnicy akcji przed schroniskiem PTTK na Stożku

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2013, Sprzątamy Beskidy z PTT. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.