Akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2019” – rejon Magurki Wilkowickiej (Beskid Mały) – 15 czerwca 2019 r.

Dochodząca do trzydziestu kilku stopni Celsjusza temperatura powietrza sprawiała, że bardziej niż na górskie szlaki, mieliśmy ochotę wskoczyć do basenu. Tym większe słowa uznania dla wszystkich, którzy w taki upał, obładowani pewnie dużą ilością płynów, wyruszyli na szlaki Beskidu Małego, aby usunąć z nich śmieci pozostawione przez pseudoturystów.
Najwcześniej na szlaku pojawiła się grupa podopiecznych Fundacji Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia z placówek w Kętach, Oświęcimiu i Żywcu, którzy sprzątali czerwony szlak z Łodygowic przez Diabli Kamień w stronę Czupla i dalej niebieski na Magurkę Wilkowicką. Wejście na Czupel było dla nich także osiągnięciem kolejnego szczytu zaliczanego do Korony Gór Polski.
Na Czupel wędrowały także dwie grupy z Oddziału PTT w Chrzanowie. Część Szkolnych Kół Krajoznawczych tego oddziału ruszyła czerwonym szlakiem z Międzybrodzia Bialskiego, z kolei pozostali wybrali do sprzątania szlak niebieski od Czernichowa.
Od drugiej strony, bo z Lipnika, niebieskim szlakiem wyruszyła młodzież ze Szkolnego Koła PTT „Groniczki” przy SP1 w Kozach, która sprzątała szlak przez Gaiki i Przełęcz Przegibek. Z tego samego miejsca wystartować miało także Szkolne Koło PTT „Diablaki” z Dąbrowy Górniczej, jednak z powodu problemów drogowych finalnie ta grupa sprzątała czarny szlak ze Straconki na Przegibek i dalej, niebieski w stronę Magurki. Od Kóz, szlakiem przez Przełęcz u Panienki i Groniczki udała się ekipa koziańskiego Koła PTT. Oprócz tych trzech grup, szlak od Przełęczy Przegibek, sprzątała także grupa z Avio Polska sp. z o.o. oraz Koło Honorowych Dawców Krwi PCK w Kozach.
Spod kościoła w Straconce na górski szlak udały się dwie ekipy. Jako pierwsi wystartowali podopieczni Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Słoneczny Dom” w Bielsku-Białej, którzy wraz z członkami bielskiego oddziału PTT porządkowali żółty szlak przez Przełęcz pod Łysą Górą i Rogacz, a także dzieci i młodzież z Koła Turystycznego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Międzyrzeczu Górnym. Ta druga grupa porządkowała czerwony szlak poprowadzony od Przełęczy pod Łysą Górą przez Narciarskie Rozstaje do schroniska PTTK na Magurce Wilkowickiej. Z jedną z grup na szlaku spotkał się leśniczy Mirosław Kubas, który opowiedział młodzieży trochę ciekawostek o życiu lasu.
Od strony Wilkowic szlaki porządkowały dwie grupy. Szkolne Koło PTT „Krokus” wybrało szlak zielony, z kolei przedstawiciele firmy Nemak Poland sp. z o.o. zabrali się za sprzątanie szlaku czarnego.
Poszczególne grupy docierały na szczyt od godziny 11. Jako pierwszy dotarli członkowie SK PTT „Krokus” z Rybarzowic, jako ostatni członkowie Oddziału PTT w Chrzanowie. Wszyscy zdążyli na podsumowanie akcji.
Ale zanim do niego doszło, na zmęczonych, ubranych w kolorowe koszulki, młodych turystów czekało ognisko z pieczeniem kiełbasek, gry i zabawy sprawnościowe z nagrodami, m.in. slalom z piłką, skakanka, hula hop.
W finałowej odsłonie akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2019” wzięło udział 228 osób, w tym 136 dzieci i młodzieży, a ze szlaków zebrano 1440 litrów śmieci. Dużo, biorąc pod uwagę, że większość śmieci zniknęła już pod bujną roślinnością.
Nadszedł czas podsumowań. Ufundowane przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej nagrody w postaci gier planszowych otrzymali najaktywniejsi uczestnicy całej akcji oraz zwycięzcy konkursów sprawnościowych. Uroczystego wręczenia upominków dokonał Radny Rady Miejskiej w Bielsku-Białej, Rafał Ryplewicz.
Chcieliśmy, aby w tym roku działalność ekologiczną naszych młodych wolontariuszy zauważyli samorządowcy. Udało się. Pisma gratulacyjne od Prezydenta Miasta Bielska-Białej otrzymały Szkolne Koła PTT z terenu Bielska-Białej oraz Oddział PTT w Bielsku-Białej jako organizator akcji. Pismo gratulacyjne od Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej otrzymało Szkolne Koło PTT „Diablaki” z tego miasta, natomiast podziękowania za działalność ekologiczną od Burmistrza Chrzanowa otrzymał Oddział PTT w Chrzanowie oraz biorące udział w akcji Szkolne Koła Krajoznawcze PTT. O swoich wolontariuszach nie zapomniał także Wójt Gminy Kozy, który przygotował dyplomy dla Oddziału PTT w Bielsku-Białej i Koła PTT w Kozach, Koła Honorowych Dawców Krwi w Kozach oraz trzech Szkolnych Kół PTT z terenu gminy. Pozostałe grupy biorące udział w akcji oraz najbardziej zaangażowane w jej organizację osoby otrzymały pamiątkowe dyplomy od Prezesa Oddziału PTT w Bielsku-Białej.
Nie był to koniec podziękowań. Leśnik Mirosław Kubas w imieniu Nadleśnictwa Bielsko gorąco podziękował wszystkim wolontariuszom sprzątającym Beskidy oraz wręczył piękne, drewniane statuetki z podziękowaniem za udział w akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT” organizatorowi akcji, Oddziałowi PTT w Bielsku-Białej oraz wyróżniającym się zaangażowaniem w jej przebieg grupom. Otrzymały je: SK PTT „Groniczki” przy SP1 w Kozach, SK PTT „Diablaki” przy SP18 w Dąbrowie Górniczej, SK PTT „Krokus” przy SP w Rybarzowicach, SKK PTT „Górskie Luszaki” przy SP w Luszowicach, SKK PTT przy SP4 w Trzebini, SKK PTT przy SP3 w Chrzanowie, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Żywcu, Dom Dziecka w Oświęcimiu oraz dwie grupy organizujące sprzątanie dodatkowych rejonów naszych Beskidów w ramach akcji, a więc Koło PTT w Kozach i grupa pracowników Nemak Poland sp. z o.o. Książkę dla wyróżniającego się młodego wolontariusza od leśniczego otrzymał Paweł Talik, prezes SK PTT „Krokus” z Rybarzowic, który był aktywny podczas wszystkich trzech terminów.
Na koniec małe podsumowanie. Oprócz trzech wspólnych etapów akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT” w rejonach Klimczoka (Beskid Śląski), Babiej Góry (Beskid Żywiecki) i Magurki Wilkowickiej (Beskid Mały), odbyło się kilka dodatkowych wydarzeń. Wolontariusze z Nemaka posprzątali rejon Błatniej (Beskid Śląski), seniorzy z bielskiego oddziału PTT porządkowali szlaki podczas swoich wycieczek, grupa ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej sprzątała okolice Czeretników (Beskid Makowski), a koziańskie Koło PTT sprzątało m.in. rejon kamieniołomu w Kozach (Beskid Mały).
Podsumowując wszystkie tegoroczne wydarzenia w ramach akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2019” możemy śmiało ogłosić, że wzięło w niej udział 631 osób, w tym 334 dzieci i młodzieży, którym udało się oczyścić szlaki z 10200 litrów śmieci.
Czy to już koniec? Otóż, nie… Końcem czerwca Koło PTT w Kozach we współpracy z OSP Kozy planuje dalsze sprzątanie okolic koziańskiego kamieniołomu, a wolontariusze z Nemak Poland sp. z o.o. wybiorą się jesienią na kolejne porządki.
Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację akcji, młodszym i starszym wolontariuszom sprzątającym okoliczne szlaki oraz wszystkim osobom wspierającym nasze działania chciałbym w tym miejscu, w imieniu Zarządu Oddziału PTT w Bielsku-Białej oraz własnym złożyć serdeczne podziękowania.
Marszałkowi Województwa Śląskiego, Marszałkowi Województwa Małopolskiego oraz Prezesowi PTT pragniemy podziękować za objęcie patronatem honorowym naszej akcji, redakcjom „Kroniki Beskidzkiej” i portalu beskidzka24.pl dziękujemy za patronat i wsparcie medialne, a Grupie Kęty S.A. oraz firmie Łukosz z Chybia składamy ogromne podziękowania za naprawdę wielkie wsparcie!
Do zobaczenia na… czystych szlakach!

Szymon Baron
.

pamiątkowe zdjęcie uczestników finału akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2019” (fot. M.Nycz / Kronika Beskidzka)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fundacja "Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia", Koło Przewodników, Koło PTT w Kozach, kronika - 2019, SK PTT "Diablaki" przy SP18 w Dąbrowie Górniczej, SK PTT "Groniczki" przy SP1 w Kozach, SK PTT "Krokus" przy SP w Rybarzowicach, Sprzątamy Beskidy z PTT. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.