Akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2020” – rejon Babiej Góry (Beskid Żywiecki) – 16-17 maja 2020 r.

Podobnie jak przed trzema tygodniami na Klimczoku, tak i w rejonie Babiej Góry zaproponowaliśmy członkom i sympatykom naszego Oddziału indywidualny udział w akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2020”.
Już tydzień temu, 9 maja br., czworo członków Koła PTT w Oświęcimiu rodzinnie  sprzątało szlaki w rejonie Mędralowej, a ich łupem padł pełen worek śmieci (czytaj tutaj).
W sobotę, jako pierwsze na szlak ruszyły Grażynka z Kasią. Ich celem poza śmieciami był wschód słońca widziany ze szczytu Królowej Beskidów. Na dokładkę zobaczyły cudowne morze mgieł w połączeniu ze śniegiem oraz Tatry oświetlone przez wschodzące słońce. W górnych partiach było sporo śniegu, więc śmieci zbierały niżej. Nie było ich dużo, żadnych puszek ani plastikowych butelek, za to mnóstwo gum do żucia oraz coś nowego, czego nie znajdywaliśmy w poprzednich latach – maseczka na usta i nos…
Gdy schodziły ze szczytu spotkały Sylwię z koleżanką, które podchodziły pod Sokolicę, a jakieś dwadzieścia minut na nimi wędrowała także Ola z koleżanką. Te grupki nie spotkały się na szlaku, a obie schodziły przez Przełęcz Brona do schroniska na Markowych Szczawinach. Najwięcej śmieci, głównie puszek, dziewczyny zebrały obok Mokrego Stawu.
Wieczorem w okolicy Przełęczy Lipnickiej trochę śmieci udało się zebrać trojgu członków naszego Oddziału z prezesem na czele, którzy zatrzymali się, by symbolicznie wziąć udział w akcji, wracając z wycieczki w Tatry Zachodnie. 
A w niedzielę, tym razem w rejonie Mędralowej, śmieci zbierali Iza z Markiem. Udało im się nazbierać jeden worek. 
Łącznie w rejonie Babiej Góry szlaki sprzątało 15 członków i sympatów Oddziału PTT w Bielsku-Białej, którym udało się zebrać niecałe 300 litrów śmieci. W ogóle nie dziwi nas tak mała liczba śmieci, bowiem na szlakach w rejonie Babiej Góry nigdy nie udało nam się ich dużo zebrać, co jest w dużej mierze zasługą pracowników Babiogórskiego Parku Narodowego.
Niestety, w tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa nie zebraliśmy się dużą grupą i nie udało nam się posprzątać okolic niebieskiego szlaku z Zawoi na Krowiarki, przy którym rok w rok tych śmieci jest najwięcej. Może uda nam się jeszcze raz przyjechać pod Babią Górę na sprzątanie. Kto wie? Bądźmy dobrej myśli – w końcu wielu z nas jest wolontariuszami BgPN.
Przypominamy, że w tym roku akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2020” odbywa się pod patronatem honorowym Ministra Klimatu Michała Kurtyki, Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego i Prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Jolanty Augustyńskiej. Patronat medialny nad akcją od wielu lat sprawują tygodnik „Kronika Beskidzka” i portal informacyjny beskidzka24.pl. 
Tegoroczną akcję wspierają także Grupa Kęty S.A., Polskie Mięso i Wędliny Łukosz sp. z o.o. oraz Polmotors sp. z o.o.

SB & GŻ
.

kolaż ze zdjęć uczestników sprzątania szlaków w rejonie Babiej Góry

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2020, Sprzątamy Beskidy z PTT, Wolontariat w BgPN. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.