Akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2023” – rejon Klimczoka (Beskid Śląski) – 22 kwietnia 2023 r.

Tak się szczęśliwie złożyło, że inauguracja akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2023”, która tradycyjnie miała miejsce w rejonie Klimczoka w Beskidzie Śląskim, odbyła się dokładnie w Dniu Ziemi, czyli 22 kwietnia 2023 r. Piękna pogoda i dobre warunki terenowe, których ostatnio próżno było szukać na szlakach, sprawiły, że w sprzątaniu szlaków wzięło udział 301 osób, w tym 244 dzieci i młodzieży.
Członkowie Oddziału PTT w Bielsku-Białej i wolontariusze z Aluprof S.A. zbierali śmieci na niebieskim szlaku ze szczyrkowskiej Górki do skrzyżowania na Pięciu Drogach i dalej zielonym do schroniska „Klimczok” pod Magurą. Także od strony Szczyrku, a dokładniej z Biłej wyruszyły dwie grupy chrzanowskie. SKK PTT przy SP8 z Chrzanowa wraz z SKK PTT przy SP8 z Trzebini zbierały śmieci na zielonym szlaku (do skrzyżowania na Pięciu Drogach) i dalej szlak niebieski w stronę Siodła pod Klimczokiem. Duża grupa składająca się z członków SKK PTT z SP3 w Chrzanowie, SP3 w Libiążu i SP w Luszowicach wyczyściła szlak na Przełęcz Karkoszczonkę (żółty) i Klimczok (czerwony).
Sporo grup wystartowało z Olszówki Górnej. Trzy zastępy z VI Beskidzkiej Drużyny Harcerek ZHR „Rzeka” sprzątały zielony szlak przez Cyberniok na Szyndzielnię, podopieczni Fundacji Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia z placówek w Kętach, Międzyświeciu, Oświęcimiu, Pszczynie i Żywcu zajęli się śmieciami na czerwonym szlaku biegnącym przez Szyndzielnię do schroniska „Klimczok”, zahaczając w drodze powrotnej także o szczyt Klimczoka, z kolei SK PTT „Pionowy Świat” im. Wandy Rutkiewicz z LO8 w Bielsku-Białej zaczęło wędrówkę niebieskim szlakiem w stronę Przełęczy Dylówki, gdzie dołączyło do sprzątających na czerwonym szlak. Do tych grup przy górnej stacji kolejki gondolowej na Szyndzielnię przyłączyło Szkolne Koło Turystyki Rowerowo-Pieszej PTT z SP36 w Bielska-Białej.
Od strony Bystrej na szlaki wyruszyły dwa chrzanowskie Szkolne Koła Krajoznawcze PTT. Przedstawiciele Szkoły Podstawowej z Jankowic porządkowali szlak niebieski, z kolei młodzież z SP Babice za cel obrała szlak czerwony.
Najdłuższą trasę w kierunku Klimczoka pokonało Szkolne Koło PTT „Pionowy Świat” im. Piotr Morawskiego z V LO w Bielsku-Białej, które sprzątało szlak z Cygańskiego Lasu przez Kozią Górę i Przełęcz Kołowrót.
W akcji wzięli też udział członkowie Szkolnego Koła PTT „Halniaki”, którzy zbierali śmieci na szlakach w rejonie Skrzycznego oraz przedstawiciele Ekodoradców w Aglomeracji Beskidzkiej, których poznaliśmy na ostatniej akcji „Mieszkańcy dla Żylicy”.
Wszystkie grupy schodziły się pod schronisko „Klimczok” od 12:00 do 13:00. Tutaj czekało już na uczestników ognisko, na którym można było upiec pyszne kiełbaski. Była też okazja do wspólnych spotkań, rozmów i nawiązywania nowych znajomości. Dla młodzieży z bielskiego V LO była to tradycyjnie okazja do pojedynków szachowych.
Jak co roku, niezwykle gościnnie przywitali nas gospodarze schroniska. Okazało się, że przynieśliśmy łącznie około 1700 litrów śmieci, 2 opony oraz trochę złomu. Śmieci zostały ekspresowo odebrane przez Przedsiębiorstwo Komunalne w Szczyrku.
Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia grupowego wróciliśmy na szlaki – poszczególne grupy rozeszły się we wszystkich kierunkach.

Akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT 2023” odbywa się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego i Prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Jolanty Augustyńskiej. Patronat medialny nad akcją od wielu lat sprawują tygodnik „Kronika Beskidzka” i portal informacyjny beskidzka24.pl. Akcję wspierają także nasi niezawodni sponsorzy: Grupa Kęty S.A. oraz Polskie Mięso i Wędliny Łukosz sp. z o.o. Za fotorelację z wydarzenia odpowiada FotoGrupa2B.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję!

SB

uczestnicy akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2023” w rejonie Klimczoka

Ten wpis został opublikowany w kategorii Fundacja "Grupa Kęty Dzieciom Podbeskidzia", Koło Przewodników, kronika - 2023, SK PTT "Halniaki" przy SP2 w Kozach, SK PTT "Pionowy Świat" im. Piotra Morawskiego przy V LO w Bielsku-Białej, SK PTT "Pionowy Świat" im. Wandy Rutkiewicz przy VIII LO w Bielsku-Białej, SK PTT przy SP36 w Bielsku-Białej, Sprzątamy Beskidy z PTT. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.