Akcja „Sprzątamy Beskidy z PTT” – rejon Hrobaczej Łąki – 7 czerwca 2014 r.

To już tradycja, że początkiem czerwca spotykamy się w ramach akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2014” w rejonie Hrobaczej Łąki w Beskidzie Małym. 7 czerwca 2014 r. na szlaki wyruszyło w doskonałych humorach pięć grup wolontariuszy z różnych miejscowości województw śląskiego i małopolskiego.
Pierwszą grupę stanowili członkowie i sympatycy bielskiego Oddziału PTT, którzy wyruszyli o godz. 7:00 z przystanku MZK nr 6 szlakiem: Lipnik – Gaiki (niebieski szlak) – Groniczki – Przełęcz u Panienki (czerwony) – Kozy (żółty).
Drugą grupę, również wędrującą przez Gaiki i Przełęcz u Panienki do Kóz stanowiła duża grupa młodzieży z pszczyńskiego stowarzyszenia „Wichura”, która wystartowała czerwonym szlakiem ze Straconki, sprzątając początek Małego Szlaku Beskidzkiego.
Od drugiej strony, bo z Porąbki, Mały Szlak Beskidzki sprzątała grupa młodzieży z SKK PTT przy Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Libiążu wraz z reprezentantami Oddziału PTT w Chrzanowie.
Czwartą grupę stanowili najbardziej stali i najwytrwalsi uczestnicy akcji, czyli Diablaki z Dąbrowy Górniczej. Wyruszyli oni z Żarnówki Dużej, by posprzątać cały żółty szlak przez Hrobaczą Łąkę do Kóz.
Choć wszystkie te grupy miały okazję spotkać się na Hrobaczej Łące, do spotkania doszło dopiero pod platanem w Kozach.
Ostatnia grupa to oczywiście Koło PTT w Kozach, które już tradycyjnie zabrało się za sprzątanie okolicy koziańskiego kamieniołomu.
Spotkanie wszystkich grup nastąpiło około 13:30 w Parku w Kozach. Tam w cieniu platana – „Drzewa Roku 2012”, nastąpiło oficjalne i uroczyste podsumowanie akcji „Sprzątamy Beskidy 2014”.
Na początek zostały wręczone dyplomy i wyróżnienia. Członek naszego Oddziału, Tomasz Węgrzyn, który był inicjatorem akcji, został wyróżniony przez Ministra Środowiska odznaką honorową „Za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej”. Odznaczenie z rąk Pana Przemysława Koperskiego, radnego Sejmiku Województwa Śląskiego odebrała żona Tomka – Angelika. Następnie okazałe Puchary ufundowane przez Marszałka Województwa Śląskiego powędrowały w ręce grup, które w tym roku przyjechały w największej sile dzieci i młodzieży, a więc do Diablaków z Dąbrowy Górniczej, Oddziału PTT w Chrzanowie (który zorganizował grupy z pięciu Szkolnych Kół Krajoznawczych PTT z okolic Chrzanowa), Koła PTT w Kozach oraz Stowarzyszenia „Wichura” z Pszczyny. Miło niespodzianką były specjalne dyplomy za wyróżniające się uczestnictwo w akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2014″, które Wicemarszałek Województwa Śląskiego Kazimierz Karolczak przyznał Oddziałowi PTT w Bielsku-Białej, Kołu PTT w Kozach, Oddziałowi PTT w Chrzanowie oraz Kołu Miłośników Beskidów „Diablaki” z Dąbrowy Górniczej, którzy biorą udział w niemal każdym terminie akcji.
Po tej, jakże uroczystej części i podsumowaniu akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2014”, w ramach której 296 osób, w tym 174 dzieci i młodzieży posprzątało ponad 220 kilometrów szlaków, zabezpieczając około 6500 litrów odpadów, nastąpiło to, co dzieci lubią najbardziej, a więc gry i zabawy. Poszczególne grupy rywalizowały w skakaniu przez skakankę, toczeniu piłki kijem hokejowym dookoła Pałacu Czeczów oraz rysowaniu na chodniku rysunków związanych z akcją.
Następnie po pożegnaniach, wróciliśmy do swoich domów.
Już teraz zachęcam i zapraszam do aktywnego wzięcia w przyszłorocznym „Sprzątaniu Beskidów z PTT 2015”.

SB
.

uczestnicy akcji „Sprzątamy Beskidy z PTT 2014” przed Pałacem Czeczów w Kozach

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2014, Sprzątamy Beskidy z PTT. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.