„Alpy Julijskie – na dachu Słowenii” – prelekcja Martyny Ptaszek – 16 października 2018 r.

Siódma prelekcja tego sezonu odbyła się 16 października, jak zwykle w siedzibie bielskiego PTT. Tym razem przenieśliśmy się 550 km na południowy zachód, na granicę włosko-słoweńską. Na licznie zgromadzonych uczestników czekały duże przewyższenia, rozmaite ferraty, skały wapienne i niezmierzony entuzjazm naszej prelegentki. W sierpniową podróż w Alpy Julijskie zabrała nas Martyna Ptaszek.
Jej spojrzenie było niezwykle cenne szczególnie dla słuchaczy, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w takiej wyprawie, gdyż sama pierwszy raz zmierzyła się z Alpami. Porównując je do rodzimych Tatr zwróciła uwagę na szczegóły, które mają duże znaczenie dla bezpiecznego wędrowania, a które nie są tak oczywiste. Podróż w tak wymagający teren rozpoczyna się na długo przed zrobieniem pierwszego kroku!
Po części poświęconej przygotowaniom i przedstawieniu ekipy Martyna przeszła do relacjonowania wędrówki. Zapierające dech w piersiach panoramy na wysokościach przekraczających 2500m przekładane były zdjęciami ze wspinaczki. Szóstka wędrowców, z uśmiechami na ustach, siedzących na skalistych szczytach, zachęcała do podjęcia wyzwania. Fotki uchwycone na ferratach ukazywały śmiałków niestrudzenie pokonujących skalne ściany przy asekuracji klamer, łańcuchów i drabinek.
Pomimo stosunkowo wielu schronisk czasy przejścia szlaków były długie, a nasi poszukiwacze przygód musieli zrezygnować z kilku szczytów ze względu na prognozy pogody. Część slajdów przedstawiała przetaczające się przez przełęcze ciężkie, burzowe chmury. Większość dni jednak cieszyła słoneczną pogodą, a sporym zaskoczeniem były zachwycające zdjęcia przedstawiające ukwiecone łąki! Znienacka pojawiały się również rozległe płaty zalegającego śniegu, przypominające o wysokości na jakiej poruszali się wędrowcy.
Dziękujemy serdecznie wszystkim za przybycie, a w szczególności Martynie za podzielenie się z nami niesamowitymi przeżyciami. Czekamy z niecierpliwością na obiecaną prelekcję z wyprawy na Grossglocknera! Wygląda na to, że jeden ze słuchaczy miał okazję spotkać naszych wędrowców podczas tego wyjazdu. Życzymy wszystkim więcej takich zbiegów okoliczności! Zapraszamy na następną prelekcję, która odbędzie się 23 października o 18:00, jak zwykle przy ul. 3 Maja 1.

Grzegorz Pabian
.

wtorkowa prelekcja zgromadziła wielu słuchaczy

.

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2018. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.