„Armenia – kraj bogatych ludzi” – prelekcja Dominiki Malik – 12 lutego 2017 r. (GOK Buczkowice)

Temat spotkanie 12 lutego stanowiła „Armenia – kraj bogatych ludzi”. Prelegentką była mieszkanka Buczkowic Dominika Malik, która już wcześniej, w 2015 roku, wraz z koleżanką Marią Łakomik opowiadała w GOK o swoim pobycie w Iranie.
Tym razem Dominika dosłownie i w przenośni odpowiedziała o Armenii od a do z, mówiłem bowiem o najciekawszych aspektach tego kraju zgodnie z literami alfabetu. Uczestnicy prelekcji zostali zapoznani z takimi pojęciami, jak Ararat, Brusov – znany uniwersytet, chrześcijaństwo, duduk, Erebuni, folklor, gościnność, hash, imiona, jezioro Sevan, Kazukaz, lavash, Monastyr, nur, owoce, praca, Rzeź Ormian, sąsiedzi, transport miejski, Unia Europejska, Wolontariat Europejski, Yerevan, a także zegarek. Dzięki takiemu skrótowi poznali Armenię jako kraj bardzo gościonny, chrześcijański; mieli szansę poznać najbardziej znane miejsca – najwyższy szczyt Ararat, piękne starożytne miasto Erebuni, zimne i bardzo głębokie jezioro Sevan, a także stolicę Yerewan. Nie zabrakło także informacji kulinarnych – o regionalnym daniu hash, cieście chlebowym lavash i znanym u nas jako granat owocu nur. Usłyszeliśmy także o innych smacznych lokalnych owocach i warzywach. Dominika opowiedziała również o transporcie miejskim, o tym jak pracują oraz jak się bawią Ormianie.
Uczestnicy mogli także poznać litery ormiańskiego alfabetu, a także w tym języku napisać swoje imię, a odważni nawet nazwisko.
Dominika w Armenii zajmowała się projektem „Promocja kultury i języka polskiego” w ramach programu Erasmus + Wolontariat Europejski, w którym wzięła udział. Opowiedziała nam więc także o swojej pracy i całym minionym roku. Jeszcze przed prelekcją powiedziała: – Kiedyś postanowiłam, że jak tylko nadarzy się okazja, to wyjadę gdzieś przynajmniej na rok, bo rok to wystarczająco długo, żeby poczuć się gdzieś jak u siebie, i wystarczająco krótko, żeby nie pogrążyć się w rozpaczy za swoim domem. Miało być daleko, najlepiej gdzieś, gdzie mówi się w „bardzo” obcym języku i koniecznie gdzieś, gdzie nie byłam wcześniej. Padło na Armenię. Kraj, który został moim drugim domem. Kraj, do którego chcę wciąż wracać i wracać. Kraj pełen kawy, moreli i przyjaciół. Kraj bogatych ludzi – kraj bogatych kulturowo ludzi.

E.J-P.
.

w trakcie prelekcji

w trakcie prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2017. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.