„Austria Alpejska – Salzburg i okolice” – pokaz filmu Wacława Morawskiego – 19 grudnia 2017 r.

Jednym z najbardziej aktywnych prezenterów podczas wtorkowych prelekcji w lokalu bielskiego PTT jest nasz Kolega, Wacław Morawski. Filmowanie i późniejszy montaż stały się dla Wacka pasją, której poświecą bardzo dużo czasu. Trzeba przyznać, że wychodzi Mu to całkiem nieźle i z przyjemnością przychodzę na Jego prelekcje.
Tym razem obejrzeliśmy relację filmową z 4-dniowego wyjazdu do przeuroczego Salzburga i jego okolic. Salzburg leży w północno-zachodniej Austrii, w Alpach, w pobliżu granicy z Niemcami. Miasto jako ważne centrum turystyczne oraz sportów zimowych jest jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscowości w Austrii. Stare miasto Salzburga o dużych walorach historycznych zostało wpisane w 1996 na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W relacji filmowej z licznych zabytków Salzburga obejrzeliśmy m.in.: ogrody Pałacu Mirabell, twierdzę Hohensalzburg, która jest jednym z największych zamków w Europie, starówkę z domem narodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta przy Getreidegasse 9, pałac Hellbrunn z parkiem wodnych niespodzianek. Tradycją parku jest, że każdy zwiedzający musi zostać zmoczony przez niespodziewanie tryskające fontanny. A że w tym dniu była akurat piękna pogoda, uczestnicy wycieczki przyjęli to z uśmiechem. Odwiedziliśmy tez kilka atrakcji w sąsiednim regionie, który pod nazwą „krajobraz kulturowy Hallstatt Dachstein Salzkammergut” od roku 1997 również znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Byliśmy więc w Bad Ischl ze słynną willą cesarską, która była letnią rezydencją cesarza Franciszka Józefa i jego żony Elżbiety (Sissi).To tutaj cesarz Franciszek Józef podpisał akt wypowiedzenia wojny Serbii, co doprowadziło do wybuchu I Wojny Światowej. Zajrzeliśmy też do Haltstadt ze słynnym karnerem, czyli kaplicą grzebalną, gdzie zgromadzono czaszki i kości wydobyte ze starych grobów przykościelnego cmentarza. Zwiedzający mogą oglądać ponad 600 czaszek zdobionych malunkami, które mają być symbolem zachowania tożsamości zmarłego. Odbyliśmy też wycieczkę statkiem spacerowym po jeziorze Wolfgangsee.
W ślad za dzisiejszym Prelegentem, oraz na podstawie własnych wspomnień, mogę zasugerować każdemu odwiedzenie tego rejonu Austrii, jak tylko nadarza się okazja.
Bonusem w dzisiejszej prelekcji był filmik z tegorocznego Mikołaja, zorganizowanego dla dzieci przez nasz Oddział na Przełęczy Karkoszczonka.

AZ
.

w trakcie pokazu filmów Wacława Morawskiego

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2017. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.