„Bezpieczeństwo w górach” – prelekcja Michała Juraszka – 29 listopada 2019 r.

W dniu 29 listopada 2019 roku odbyła się prelekcja na temat bezpieczeństwa w górach, która zorganizowana została dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej. Poprowadził ją Michał Juraszek, ratownik Beskidzkiej Grupy GOPR, który w przystępny sposób przybliżył specyfikę górskiej wędrówki, wyjaśnił w jaki sposób najlepiej przygotować się do wycieczki oraz co należy robić w przypadku, gdy wydarzy się coś nieoczekiwanego. Zebrani mogli obejrzeć sprzęt jakim posługują się ratownicy GOPR, a także dowiedzieli się jak wygląda organizacja akcji pomocowej w górach. Na koniec uczestnicy ŚDS w Pewli Wielkiej zadawali pytania panu Michałowi i dzięki temu mogliśmy się dowiedzieć o jego górskiej pasji, trudnych akcjach ratowniczych, a także w jaki sposób można zostać członkiem GOPR-u.
Po prelekcji miała miejsce szczególna uroczystość, bowiem podopiecznym Środowiskowego Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej z Klubu Górskiego PTT „Razem przez świat” na podsumowanie 10 wycieczek górskich, w których uczestniczyli w 2019 roku wręczone zostały brązowe odznaki GOT PTT. Dzięki uchwale jaką z inicjatywy Oddziału PTT w Bielsku-Białej podjął Zarząd Główny PTT, możliwe jest zdobywanie odznak przez osoby niepełnosprawne na bardziej dogodnych warunkach – dzień wycieczkowy wynosi dla nich 3 godziny. Dlatego osoby niepełnosprawne mogą nie tylko wędrować po górskich szlakach, ale także wyznaczać sobie coraz to ciekawsze cele turystyczne i potwierdzać ich zdobycie odpowiednimi odznakami. Gratulujemy !

Robert Słonka
.

pamiątkowe zdjęcie na zakończenie spotkania

Ten wpis został opublikowany w kategorii Klub Górski PTT "Razem przez świat" przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Pewli Wielkiej, kronika - 2019. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.