„Bezpieczeństwo w górach” – spotkanie w Szkole Podstawowej nr 2 w Kozach – 11 marca 2016 r.

W dniu 11 marca 2016 r. dla klas 4-6 Szkoły Podstawowej nr 2 w Kozach odbyła się prelekcja poprowadzona przez prezesa bielskiego Oddziału PTT Szymona Barona oraz przewodnika górskiego Roberta Słonkę pt. „Bezpiecznie w górach”. Miała ona na celu zwrócenie uwagi uczniom, przyszłym i obecnym miłośnikom gór na bezpieczeństwo w czasie pieszych wędrówek górskimi szlakami.
Prelekcję rozpoczął Robert przybliżając historię powstawania map oraz nazewnictwa górskich punktów, np. Babiej Góry. Ważnym punktem było też przybliżenie postaci historycznych związanych z górskimi wędrówkami, np. Janosika, Klemensa Bachledy oraz patrona naszej szkoły, Stanisława Staszica. Prowadzący wyjaśnili kolory jakimi oznacza się szlaki oraz różnicę pomiędzy oznakowaniami górskich szlaków pieszych i narciarskich. W końcu wielu z nas myślało, że czarny szlak to najtrudniejszy, a tak nie jest, gdyż to po prostu oznaczenie najkrótszej drogi z punktu A do punktu B.
Następnym punktem było „spakowanie plecaka”, czyli co jest nam potrzebne podczas wędrówek poczynając już od planowania trasy. Mapa, czołówka, ubranie „na cebulkę”, wygodne wysokie buty, zapas wody, coś słodkiego…
Towarzyszący w spotkaniu wiceprezes bielskiego Oddziału, Tomasz Rakoczy oraz sekretarz Katarzyna Talik zaprezentowali na ochotnikach sprzęt potrzebny do wędrówek po trudnych szlakach, zwłaszcza wysokogórskich. Dobrze było poznać i zobaczyć do czego służą poszczególne sprzęty. Poznać fachowe nazwy, np. że kilof to czekan, dowiedzieć po co ubieramy uprząż i do czego służy lonża.
Na podsumowanie – jakich sygnałów używamy, gdy jesteśmy w potrzebie, a telefon komórkowy padł i znajomość górskiego numeru alarmowego do niczego się nam nie przyda?
W czasie prelekcji padało wiele pytań z obu stron, dociekliwi byli nie tylko prowadzący, ale i słuchacze. Mam nadzieję, że większość udzielonych odpowiedzi usatysfakcjonowała pytających, a wiedza na podane tematy zaskoczyła niejednego z obecnych na sali słuchaczy.
W ramach podziękowania za zaproszenie przedstawiciele PTT przekazali do szkolnej biblioteki ostatnie trzy roczniki „Pamiętnika PTT”, które pozwolą uczniom i nauczycielom na jeszcze lepsze wejście w temat PTT i gór.
Spotkanie uważam za bardzo ciekawe i udane, a na pewno było bardzo ważnym elementem uroczystości, która odbyła się po jego zakończeniu, czyli oficjalnego rozpoczęcia działalności Szkolnego Koła Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Stanisława Staszica w Kozach.

AKF
.

w trakcie prelekcji

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2016. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.