„Co słychać?” – nr 11 (263) / 2012

Listopadowy numer „Co słychać?” po raz kolejny przynosi nam sporo materiałów związanych z Rokiem Ochrony Przyrody.
Już na pierwszej stronie możemy poczytać artykuł Barbara Morawskiej-Nowak o zasłużonych dla ochrony przyrody w Polsce – Walerym Goetlu i Władysławie Szaferze. Pierwszemu z nich poświęcony jest jeszcze tekst Janusza Machulika z okazji 40. rocznicy śmierci. Grażyna Jedlikowska przybliża nam jeszcze jednego krajoznawcę i działacza na rzecz ochrony przyrody – Mieczysława Radwana.
Możemy także przeczytać przedruk dwóch wywiadów z „Dzikiego Życia”, w których na pytanie związane z ochroną przyrody odpowiadają Barbara Morawska-Nowak i Antonina Sebesta (obie O/Kraków).
Tematykę związaną z obchodami Roku Ochrony Przyrody uzupełniają informacje o wydarzeniach oddziałowych – o cyklu prelekcji „Górskie Parki Narodowe w Polsce” w Bielsku-Białej autorstwa Szymona Barona, zaduszkowym spotkaniu w Tarnowie pióra Janusza Foszcza oraz pokazie multimedialnym w Ostrowcu Świętokrzyskim, napisane przez Grażynę Jedlikowską.
W numerze znajdziemy także informacje o działalności Zarządu Głównego, a wśród nich krótkie podsumowania ostatniego posiedzenia ZG PTT oraz szkolenia skarbników. Nie można także pominąć ogłoszenia o przedpłatach na „Bibliografię Pamiętników Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, tomy 1-20”.
Wyjątkowo dużo materiałów dotyczy tym razem działalności Oddziałów. Mamy okazję dowiedzieć się o nowych władzach Oddziału PTT w Łodzi i Szkolnego Koła PTT nr 1 w Tarnowie, powołaniu nowego Szkolnego Koła Krajoznawczego w Trzebini przy oddziale chrzanowskim, wydaniu mapy „Mielec i okolice” przez Oddział PTT „MKG Carpatia” w Mielscu, wernisażu wystawy powyprawowej w Nowym Sączu, a także V Przeglądzie Filmów Górskich „Adrenalinium 2012” w Żywcu oraz spotkaniu z kolegami ze słowackiego SVTS. Niemal całą strona poświęcona jest obchodom Święta Niepodległości za sprawą wydarzeń organizowanych przez Oddział PTT w Dęblinie oraz Szkolnego Koło PTT nr 2 w Tarnowie.
Numer uzupełniają relacja Barbary Morawskiej-Nowak z zakończenia sezonu zorganizowanego przez Oddział PTT „Beskid” w Nowym Sączu, kolejne wspomnienie Janiny Mikołajczyk z podróży po Stanach Zjednoczonym – tym razem o Mono Lake oraz kalendarz imprez ogólnopolskich na rok 2013.

Życzymy przyjemnej lektury! (pobierz -> 2,03 MB)

Ten wpis został opublikowany w kategorii "Co słychać?". Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.