„II Zimowe Spotkanie Oddziałów PTT w Górach Świętokrzyskich” – Bodzentyn (Góry Świętokrzyskie) – wycieczka górsko-krajoznawcza – 30 stycznia – 1 lutego 2015 r.

bodzentynW dniach 30 stycznia – 1 lutego 2015 r. w Bodzentynie odbyło się II Zimowe Spotkanie Oddziałów PTT w Górach Świętokrzyskim, w którym wzięli udział przedstawiciele Oddziałów PTT z Bielska-Białej, Łodzi, Mielca, Ostrowca Świętokrzyskiego, Radomia i Tarnowa, a także kolega z Klubu slovenských turistov ze Starej Lubowni. Organizatorem spotkania był Oddział PTT w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Z Bielska-Białej wyjechaliśmy dwoma samochodami w piątkowe popołudnie, by po prawie sześciu godzinach jazdy dotrzeć do celu – Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Bodzentynie. Po drodze udało nam się jeszcze zobaczyć zamki w Korzkwi, Książu Wielkim i Sobkowie. Po zakwaterowaniu zebraliśmy się na świetlicy, by wspólnie spędzić czas i co nieco pośpiewać.
W sobotę rano nasza grupka podzieliła się na dwie mniejsze – górską, która postanowiła wziąć udział w wycieczce na Łysicę, oraz krajoznawczą, która postanowiła pozwiedzać pobliskie zamki.
Grupa górska oprócz zdobycia najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich – Łysicy i przejściu szlakiem do Bodzentyna, wybrała się jeszcze do klasztoru na Świętym Krzyżu.
Grupa krajoznawcza odwiedziła zamki w Iłży, Szydłowcu i Chlewiskach, po czym wracając zahaczyła o Zagnańsk, w którym można zobaczyć słynnego dęba Bartka.
Po obiedzie nasi gospodarzy zaprosili wszystkich na spotkanie z pracownikami Świętokrzyskiego Parku Narodowego, a wieczorem spotkaliśmy się przy wspólnym ognisku i pieczeniu kiełbasek.
W niedzielę wzięliśmy udział w mszy świętej w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Stanisława w Bodzentynie, od którego też rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta. Odwiedziliśmy także ruiny XIV-wiecznego zamku oraz Zagrodę Czernikiewiczów.
Niedzielny obiad był ostatnim punktem tegorocznego spotkania w Górach Świętokrzyskim, po czym wszyscy rozjechali się w stronę rodzinnych miejscowości. Do Bielska-Białej wróciliśmy w niedzielę wieczorem i tym samym zakończyliśmy kolejną wycieczkę oddziałową.

SB
.

grupka bielska w ruinach zamku w Bodzentynie

Ten wpis został opublikowany w kategorii kronika - 2015. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.